Zarándokutat is szervezne az új vásárhelyi plébános

Hétfőn, azaz a Nagyboldogasszony napi szentmisén mutatkozott be a híveknek Bajnai István kanonok, a Szent István templom új plébánosa, akit erre a posztra augusztus 15-vel nevezte ki Kiss-Rigó László megyéspüspök.

– Bár a múlt pénteken már ideköltöztem, de vasárnap még elbúcsúztam a battonyai hívektől, majd hétfőn a misén mutatkoztam be a vásárhelyieknek. Vásárhellyel, a várossal most ismerkedem, de hosszú évtizedek óta mindig idevonzottak az Őszi Tárlatok, így a város lelkületét azért valamennyire megismertem egy kicsit – mondta Bajnai István plébános, aki művészettörténészi végzettsége okán szereti a művészeteket.

Olyannyira, hogy Mezőhegyesen annak idején templomtárlatokat is szervezett, bő egy évtizedeken keresztül.

– Több mint 44 éve vagyok papi szolgálatban. Ez alatt az idő alatt mérhetetlen mennyiségű tapasztalatot sikerült szereztem, s ezeket szeretném kamatoztatni. Elmondtam, a híveknek, hogy bár 68 éves vagyok, de nem csotrogány! Azért is mertem elvállalni a Szent István Király Plébánia vezetését, mert érzek még magamban annyi energiát, vitalitást, hogy a begyűjtött tapasztalataimat tudom kamatoztatni.

Bajnai István egyébként igen aktív a legnagyobb közösségi hálón, melytől eleinte ódzkodott, míg rá nem döbbent, hogy ez is a hívekkel való intenzív kapcsolattartás eszköze: missziós tevékenység.

– Látom, hogy nagyon sok kis, leginkább spirituális közösség működik az egyházközségben, de úgy tűnik, hogy a betegeskedő előző plébániai kormányzó idejében ezek szétszóródtak vagy nem érezték, hogy ott van mögöttük valaki, nem fogta őket össze senki. Különleges dolgot most nem terveztem, de gondolom, majd kialakul mit kell tennem – tette hozzá Bajnai István. Azzal, hogy korábbi szolgálati helyein nagyon fontosnak tartotta, hogy élményeket szerezzen a híveknek. Azt tartja ugyanis, hogy az egyház élő érték, nem egy múzeumi tárgy, vagy látványosság.

Ezekbe az élményekbe beletartozik az, hogy zarándokutakat szerveztek, akár több naposat is, s máris tervezik, hogy egy autóbusszal elviszi a vásárhelyi híveket Máriaradnára. De szeretne szabadtéri misét mondani időnként a csomorkányi templomromnál.

– Ezekre mondtam, hogy szeretnék élményt szerezni a híveknek, hogy jól érezzék magukat az emberek, s ez hatással legyen az egész városra.

Bajnai István plébánost a nem hívek is megismerhetik az augusztus 20-án délelőtt 9-kor a Szent István téren kezdődő városi ünnepségen, melyen ő szenteli meg a kenyeret, s mond áldást.

***

A makói polgári családban született Bajnai Istvánt 1978-ban Szegeden szentelték pappá. Közben művészettörténeti tanulmányok folytatott. Előbb segédlelkész volt Gyulán, illetve Békéscsabán, majd 20 évig Mezőhegyes plébánosa volt. 2005-ben került Battonyára, 2006-ban kanonoki címet kapott. Hosszú ideig volt kerületi esperes, jelenleg a Szeged-Csanádi Püspöki bíróság bírája, az Egyházmegyei Papi Szenátus tagja.

Előző szolgálati helyéhez kapcsolódóan Bajnai Beke István írói néven sokoldalú helytörténészi/írói tevékenységet is kifejtett, így megírta a battonyai római katolikus egyházközség történetét, összesen tizenhét prózai és verseskötete is megjelent. A pandémia alatt pedig bibliai történetek alapján írt gyerekeknek szóló könyvet.

A battonyai hívek egyház és közösségépítő munkásságát is számon tartják, hiszen visszaszerezte a battonyai egykori katolikus iskola villaépületét, az úgynevezett Borsos-iskolát, melyet nem csak teljesen felújíttatott, de létrehozta benne a Katolikus Közösségi Házat. A katolikus temetőben új ravatalozót, kolumbáriumot építtetett, és új – tizennégy műtárgyból álló – stációt emeltetett. A templomot, az egyházközséget számos műtárggyal, műalkotással gazdagította. Rendbe hozatta a külterületeken álló út menti kereszteket. Működési idejében indult meg újra a katolikus szellemiségű oktatás Battonyán mégpedig, 2011 őszétől a Mikes Kelemen Katolikus Gimnáziumban.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!