Visszaüthet-e a választásokon az Orbán- Putyin barátság?

A nyugati sajtó úgy látja, Orbán nyakló nélkül önti a juttatásokat, minden gazdasági trükköt bevet, hogy megnyerje a választásokat, de kockázatos, amit csinál. Erről a Handelsblatt ír. Ami késik nem múlik: az ukrán válság miatt most tényleg félre kell tenni a jogállami vitát, de nem örökre – írja a Zürcher Zeitung. Nemzetközi lapszmle, 2022. március 21.

NZZ

Érdemes borítékolni a jogállami vitát Magyarországgal és Lengyelországgal, mert az európai egység jelenleg mindent felülír, és semmi sem dühíti Putyint jobban, mint ha azt tapasztalja, hogy az EU közös frontot alkot vele szemben. Pedig az ellentétek már ott tartottak Varsóval, hogy komolyan felvetődött a lengyel kiválás eshetősége. A hangnem elképesztően keményre váltott, főként a lengyel kormány és az EP között. A magyarok esetében Brüsszel elsősorban a legfelső szintű korrupciót és a demokrácia leépítését nehezményezi. Úgy hogy jelentős pénzeket tartott vissza.

Ám a viszonyt egy csapásra megváltoztatta a háború. A két ország az események középpontjába került, tízezrével fogadja a menekülteket. Részben ez magyarázza, hogy a Bizottság a jelek szerint nem siet a jogállami mechanizmus bevetésével. Azt mondja, hogy a beélesítés attól függ, mikor érnek meg rá a feltételek. És teljesen igaz, hogy igen lényeges az időzítés, mert mindennél előbbre való, hogy Európa zárta sorait. Arról nem beszélve, hogy Varsó milyen döntő szerepet játszik a válság megoldásában. Még Orbánt is rávette a szankciók támogatására. Így az is lehet, hogy új irányt vesz az egész jogállami diskurzus.

https://www.nzz.ch/meinung/ukraine-krieg-eine-geeint-auftretende-eu-aergert-putin-am-meisten-ld.1674889

The Times

Orbán Viktor a legfőbb ütőkártyának tekinti a választásokon a gender-ellenes harcot. Épp ezért szánta rá magát arra a példátlan lépésre, hogy április 3-án egyben referendum is lesz. A Bizottság azonban mindenképpen meg akarja akadályozni, hogy érvénybe lépjen a jogszabály, azért kötelezettségszegési eljárást indított az Európai Bíróságnál. Sok tagállam azért szurkol, hogy a Fidesz veszítsen az urnáknál, mert már elegük van a kormányfő hepciáskodásából.

Egyébiránt igen pikáns, hogy az unió által megkérdőjelezett törvényt az a Szájer József írta, akit a járvány miatt elrendelt tilalom idejében Brüsszelben a meleg szexpartin értek tetten. A kommentár hozzáteszi, hogy míg Merkel a kompromisszumok híve volt, addig Orbán fő fegyvere az intranzigencia. Leginkább az EU-val hadakozik, de időről időre célkeresztbe kerül nála Soros is. Részben személyes irányítása alá vonta a bíróságokat, a civil szervezeteket, a médiát, valamint a tudományos szférát, mégis neki áll a zászló a választáson. Pedig Európa beleborzongott, amikor 2014-ben Tusványoson bejelentette, hogy illiberális demokráciát csinál Magyarországból.

https://www.thetimes.co.uk/article/viktor-orban-re-election-bid-in-hungary-targets-wests-gender-insanity-vmc3r53t3

Handelsblatt

Bajban van Orbán Viktor, mert csőstül jönnek a gazdasági bajok, pont a választás előtt. Száguld az infláció, ráadásul az pont a kevésbé tehetőseket, tehát a Fidesz legfőbb híveit lövi derékba. A politikus az autokraták módján reagált:  nem számítanak a gazdasági törvényszerűségek, beleavatkozott a piac működésébe, de hát a politikai túlélése forog kockán. Ugyanakkor megjósolhatatlan, hogy sikerrel jár-e.

Korlátozta a benzin árát, valamint a jelzáloghitelek kamatait is, ami szintén azt mutatja, milyen ellentmondásos a gazdaságpolitikája. De hát a falnak szorul, mert ezúttal egységes az ellenzék, még nem is tűnik kellőképpen erősnek a hat párt. Viszont ezzel párhuzamosan kilőttek az árak, a forint árfolyama gödörben, az állampapírok után óriási hozamokat kénytelen fizetni a kormány, viszont alkatrészhiány miatt akadozik az autógyártás.

Ám Orbán egy jó autokratához híven dönti a polgárokra az extra juttatásokat, csak éppen nem célzottan, hanem az öntözőkanna elmélet alapján. Ugyanakkor körülveszi egy szűk oligarcha-csoport. De a háború szintén ellene dolgozik, és a közhangulat nem pártolja a nagy barátságot Putyinnal. Ezért a miniszterelnök lavírozni igyekszik. De az orosz gázimport csökkentése számára tabu. Az EU-t viszont ostorozza, pedig nem az tehet a bajokról.

https://www.handelsblatt.com/politik/international/ungarn-autokrat-orbn-wie-der-ministerpraesident-vor-den-wahlen-in-die-oekonomische-trickkiste-greift/28175170.html

Politico

Bulgária szakítani kíván az egyoldalú orosz energiafüggéssel, ezért már csak pár hónap és elkészül a gázvezeték, amellyel rácsatlakozik a görög hálózatra, illetve eljut egészen a alexendropuloszi LNG-átfejtőig. Ennek köszönhetően az eddigi évi három milliárd köbméter helyett öt milliárd köbméternyi gáz tud majd importálni.

Azaz átrajzolódik a régió szállítási térképe. Szófia máris jelezte, hogy a Gazprommal nem tárgyal, habár az év végén kifut a tízéves szerződés. Ugyanakkor szeretné lényegesen növelni a jelenleg lekötött egymilliárd köbmétert Azerbajdzsántól.

https://www.politico.eu/article/bulgaria-chart-course-southeast-europe-shift-russia-gas/

FT

Az unió okult a 7 évvel ezelőtti menekültválság tanulságaiból, és nem elutasító az ukrán menekültekkel szemben, pedig ekkora humanitárius katasztrófa szakértők szerint 1945 óta nem sújtotta a földrészt. Ám a közös fellépés segít enyhíteni az anyagi terheket, emellett jól jön, hogy az érkező ukránok egyik része képzett, más része viszont legfeljebb betanított munkára alkalmas, ám jelenleg mindkettőre igen nagy szükség van. Így nem lesz nehéz számukra elhelyezkedni.

A tömeg nagyságát jellemzi, hogy Magyarország máris 5-ször annyi migránst engedett be, mint máskor egy év alatt. A segítség jelenleg elsősorban az önkénteseknek köszönhető, de már beszálltak a kormányok is – általános a segíteni akarás.

https://www.ft.com/content/8234f0e6-e5b0-4b9a-8f5f-9f1de72e8808

Reuters

Teljesítőképességük felső határa felé közelítenek a kelet-európai frontállamok, miután Ukrajnából már 3 és fél millió felé jár a menekültek száma. A cseh belügyminiszter az uniótól vár támogatást, mert nem lehet sokáig tornatermekben, kempingekben elhelyezni ekkora tömeget. A lengyel fővárosban már csaknem egyötödével nőtt a lakosok száma. A varsói szóvivő szerint a kormánynak menekültvárosokat kellene építenie.

https://www.reuters.com/world/europe/flow-ukrainian-refugees-testing-limits-central-europes-capacity-2022-03-20/

Guardian

Ukrajnában a klisére rácáfolva összeálltak a nyugati liberálisok, illetve a keleti nacionalisták, ez mentette meg az országot az orosz agresszióval szemben, de jó lenne, ha a két tábor képviselői a világ más részein is okulnának a fejleményekből. Az ukránok úgy próbálnak letérni a gyarmati röppályáról, hogy ehhez igénybe vennék az EU támogatását. Ettől persze a jobboldal egy része még szívesen követné a magyar-lengyel modellt, tehát hogy a hazafias eszményeknek és a konzervatív társadalompolitikának rendeljék alá az igazságszolgáltatást, a médiát és a tanítást, de úgy, hogy közben jön a pénz Brüsszelből és az ország learatja az egységes piac előnyeit is.

https://www.theguardian.com/world/2022/mar/20/the-power-of-the-new-ukraine-liberals-nationalists-common-cause

Spiegel

Christian Wolff volt német elnök, aki 10 éve mondott le hivataláról, annak idején olyan politikusnak ismerte meg Putyint, mint aki a hatalom megszállottja, cinikus, viszont szeretné elkerülni, hogy olyan sorsra jusson, mint a kivégzett román diktátor, Ceausescu és felesége. Vagyis hogy egy szép napon elszámoltassák mindazért, amit csinált.

Alighanem az ukrán, belarusz és kazahsztáni demokratikus mozgalmak láttán határozott a háború mellett, mert szeretné, ha odahaza enyhülne a rá nehezedő nyomás. A modellt feltehetőleg 1956, illetve a 68-as prágai tavasz leverése jelentette számára. Az egykori német államfő azt tanácsolja, hogy a demokráciák és az államszövetségek fogjanak össze, mert nincs más út a liberális értékek hatékony védelmére, a válságok elhárítására.

Ugyanakkor nyugaton jó páran osztják Putyin világfelfogását, lásd, Trumpot, a Fideszt, a PiS-t és a hasonló német, osztrák, francia és olasz pártokat. Ám a tekintélyuralmakat és a diktatúrákat csakis együtt fellépéssel lehet visszaszorítani.

https://www.spiegel.de/politik/deutschland/christian-wulff-ueber-den-ukraine-krieg-wladimir-putin-und-nord-stream-2-a-e864298e-107b-45f0-a139-dd5e8c2c4a60

Süddeutsche Zeitung

A lap szerint nem szabad kijátszani egymás ellen az Ukrajnából, illetve máshonnan érkező menekültek szenvedéseit, tehát hiba volna, ha csupán az ukrán válság áldozatai élveznék a Willkommenskultur előnyeit, mert ez tönkretenné Európa hitelét. Ugyanakkor az ukránok iránt áradó rokonszenv azt is megmutatja, kellő politikai akarat esetén mi minden lehetséges jogilag.

Ám hogy a szolidaritás meddig tart, az azon is múlik, meddig folytatódnak a harcok, és hogy ezúttal sikerül-e igazságosabban elosztani a migránsokat. Az orosz elnök az egész földrészt válságba akarja taszítani az ellátásra szoruló hatalmas tömeggel. De ebből idáig csupán az lett, hogy az EU zárta sorait és ehhez csatlakozott a magyar és a lengyel kormány is. Ugyanakkor számítani kell arra, hogy a részvét idővel kifullad, főleg, mert az ukránok között is vannak kisebbségek. Így várhatóan újra hallatják hangjukat az előítéletekre alapozó pártok.

https://www.sueddeutsche.de/meinung/ukraine-krieg-gefluechtete-1.5551157

FT

Az Egyesült Államoknak meg kellene lovagolnia a kedvező helyzetet és új külpolitikát meghirdetnie a 75 éve életbe lépett Truman-doktrína helyett, amely a szabadságukért küzdő nemzetek támogatását tűzte ki célul. Biden azonban már jelezte, hogy napjainkban a fő választóvonal a demokráciák és az autokráciák között húzódik, de a zászló a szabadságnak áll az önkényuralommal szemben. A geopolitika jelenleg kedvez annak, hogy az irányvonal lefektetésével meghatározza a világ számára a fejlődés útját.

Trumppal ellentétben igen bölcsen tette, hogy nem vágta sutba a NATO-t, sőt összefogott Európával, aminek a jelentőségét az Ukrajna elleni háború igazolja. A szövetség ezzel párhuzamosan arra is alkalmas, hogy Kínával szemben védje a liberális értékeket. A demokráciát, a jogállamot, az emberi jogokat, a sokszínűséget és a nyitott piacokat.

https://www.ft.com/content/019bfae2-cb10-42f5-8392-b915b30e2a2b

Süddeutsche Zeitung

Két neves német politológia professzor könyvben mutatja be, hogy a Visegrádi Csoport egészen másként közelít az integrációhoz: a mind szorosabb Európa helyett inkább a laza együttműködést pártolja, ám ily módon veszélyezteti a közös jövőt. Ám kérdéses, képes-e belülről megfúrni a szervezetet, úgy, hogy az a végén ismét csak az alapító tagokból tevődjön össze. Viszont szintén nem elhanyagolható szempont, hogy Budapest és Varsó rombolja a jogállamot.

Claus Leggewie és Ireneusz Pawel Karolewski, aki a minap Timothy Garton Ash-sel és Daniel Cohn-Bendittel közös nyilatkozatban figyelmeztette az EU-t a tekintélyuralmak veszélyeire, ugyanakkor reménykeltőnek nevezi a civil ellenállást. A könyvismertető ugyanakkor emlékeztet arra, hogy a háború folytán Lengyelország pálfordulást hajtott végre. Az eddigitől eltérő irányban halad a cseh, valamint a lengyel vezetés is. Úgy hogy már csak az kellene, hogy a magyar választók útilaput kössenek Orbán talpa alá.

https://www.sueddeutsche.de/politik/visegrad-staaten-ungarn-polen-tschechien-slowakei-eu-victor-orban-andrej-babis-1.5550827

Címkék:

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!