Vigyázat! A vírus harmadik hulláma már jobban érintheti a gyermekeket

Ezért nem írjuk le, mert sajnos nem mindig valós, hogy a napi elhunytak száma közül mindenki krónikus és idős lenne. Persze nem gyerekek, de nem mind idős ember, aki meghal. A magyarországi alapellátó gyermekgyógyász szakmai szervezetek közös állásfoglalásában azt írják, koronavírus-járvány harmadik hullámában jóval több megbetegedés fordul elő a gyermekek között, mint az első, vagy akár a második hullám során. A legfontosabb lenne a minél gyakoribb tesztelés.

A közleményben a következőket írják:

“Ha egy gyermeknél felmerül az új típusú koronavírus fertőzés lehetősége, akkor a tesztet el kell végezni. A gyermekek pozitív teszteredménye valóban nem feltétlenül jár azonnali terápiás következményekkel, a fertőzött gyermekek beazonosítása, szoros nyomon követése azonban elengedhetetlen ahhoz, hogy minél pontosabb képet kapjunk a Covid-19 fertőzés gyermekkori sajátosságairól, és a gyermekek közötti fertőzés terjedésének dinamikájáról”

A pozitív teszteredményt követően a szoros kontaktok járványügyi megfigyelése és elkülönítése a járvány terjedésének fontos gátja lehet.

A gyermekkori koronavírusfertőzéssel kapcsolatos teendők, a szűrés, a tesztelés szükségességének megítélése egyedi mérlegelést igényel, ez elsősorban az alapellátó gyermekorvosok feladata, akik felkészülten, a szakma szabályainak és az érvényes eljárásrendeknek megfelelően járnak el és hozzák meg a szükséges döntéseket

Ennek megfelelően milyen járványügyi döntéseket hozhatnak?

  • Amennyiben a teszt eredménye pozitív, el kell végezni a kontaktkutatást, szükséges lehet bölcsődei, óvodai, iskolai csoportok egységes karanténba helyezése is.
  • Ha a gyermek állapota romlik, és kórházi kezelésre van szüksége, akkor célzottan a regionális Covid-osztályra tudják irányítani.
  • Ma már egyértelmű, hogy a Covid-19 fertőzésnek rövid és hosszú távú szövődményei egyaránt lehetnek (pl. fejfájás, fáradékonyság, ritmuszavarok, szívizom gyulladás), amelyek korai felismeréshez elengedhetetlenül fontos annak ismerete, hogy a beteg átesett-e korábban koronavírus fertőzésen.
  • A Covid-fertőzésen átesett gyermeknél szabadidősporthoz, iskolai testneveléshez való visszatérésnek szigorú szabályai vannak. Ezért a lehetséges késői károsodások elkerülése szempontjából nagyon nem mindegy, hogy a gyermeknek megelőzően hagyományos influenzája, vagy koronavírus-fertőzése zajlott.
  • Ha ismert, hogy a beteg Covid-tesztje pozitív volt, akkor amennyiben családtagjainál vagy közvetlen környezetében koronavírus-fertőzésre is jellemző tüneteket észlelnek, a további járványügyi intézkedések ennek megfelelően gyorsabban történhetnek meg.

Téves az az álláspont, írják, hogy gyermekkorban felesleges a tesztelés és szükségtelen fájdalomnak tesszük ki vele a gyermekeinket.

Forrás: HVG

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!