Vásárhelyen tartott kulturális stand upot Tóth Péter versvándor

Iskolásoknak tartott szuggesztív, humoros és megható előadást hétfőn délután Tóth Péter a városi könyvtárban Petőfi és Arany barátságáról, majd este egy kicsit komolyabbat Radnóti Miklósról.

Szuggesztív, élvezetes, olyan mint egy stand up, csakhogy nem csak nevetni lehet, de tanulni is Tóth Péter versvándor előadásából, melyet tegnap kora délután két vásárhelyi iskola diákjai is élvezhettek a Németh László Városi Könyvtárban.

Tóth Péter úgy volt képes beszélni a két költőről, mintha azok ma is hús-vér emberek lennének, s nem az irodalomtörténet iskolákban megtanított poros alakjai.

– A versvándor kifejezést nem én találtam ki magamnak, azaz nem egy ilyen brand. 2017-ben a horvátországi Drávaszögben jártam egy kis iskolában, ott a helyi kántor tanító néni úgy mutatott be a gyerekeknek, hogy most akkor fogadjátok szeretettel Tóth Péter Lóránt tanár bácsit, ő Magyarországról érkezett, nagyon sokat utazik, verseket mond, sokat vándorol, ő egy versvándor. Ez azóta rajtam maradt és azért szeretem használni, mert pontosan leírja mit csinálok. Kunszentmiklóson lakom, de a Kárpát-medencében élek – világította meg a versvándor kifejezés mélyebb jelentését Tóth Péter, aki tényleg folyamatosan úton van, s tartja előadásait.

Egy pillanatig sem hagyta lankadni a diákok figyelmét

Tóth Péter testnevelés-történelem szakos tanár 12 esztendeig tanított, így nem idegen neki az iskolai, azaz az előadói közeg. – Azzal, hogy testnevelő tanár voltam, megvan bennem az a fajta csibészség, ami felismeri rögtön, melyik gyereket kell esetleg megszólítani, melyik az, aki esetleg több biztatásra, vagy figyelemre vágyik. Abból, hogy nem idegen nekem az iskolai közeg, előadóként előnyöm van – mondta.

Hozzátette, úgy próbálja összeállítani az előadásait – s a vásárhelyiek is ilyenek voltak – hogy azok mindenféleképpen a máról szóljanak. – Petőfi és Arany barátsága kapcsán egy ideig izgalmas a múltról beszélni, de egy idő után fontos kérdés lesz, az hogy kapcsolódik a mába. Azt keresem minden előadásomban, hogy az aktuális témában hogyan lehet a mai problémákra, a mai kérdésekre választ adni – árulta el. – Petőfi és Arany két különböző habitusú ember találkozása, mégis tisztelték a másikat, tisztelték a másikban a költőt, az embert, az apát, a férjet és nem vetélytársat láttak a másikban, hanem az embert és a zsenit. Ma olyan köznyelv uralkodik a tévében, a médiában, a politikában, ami elképesztő. Eljött annak az ideje, hogy ezen valamit változtassunk. Annál nagyobb üzenete, hogy Petőfi és Arany, azaz a két nagyon különböző ember egymás barátságát keresték, ma Magyarországon nincs – mondta Tóth Péter versvándor.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!