Vásárhely konkrét lépésekkel készül a klímaváltozás fokozódó viszontagságaira
Az utóbbi időben egymás után érnek minket a riasztó hírek az aszályról: a Kakasszéki tavak mostanra kiszáradtak, de Vásárhelyen az egyik téglagyári kubikgödörben sincs már víz, ami az ottani élővilág megváltozásával is jár. A klímaváltozás hatásai egyre szembetűnőbbek a környezetünkben nemcsak a tudósok, de az átlagemberek számára is. A cselekvés sürgető szükségességét immár Vásárhely vezetése is igen komolyan veszi, ezért tervet dolgoz ki arra, hogyan tud ilyen körülmények között is zöld és élhető maradni a város, hogyan tudjuk megtartani a vizet a település határain belül.
– Az a célunk, hogy továbbra is szép zöld város legyünk, annak ellenére, hogy kevesebb vízzel lehet számolni és magasabb hőmérsékletek lesznek – mondta el Márki-Zay Péter. Kifejtette, a városnak fel kell készülni a klímaváltozásra, amely például azt is jelenti, hogy az új fák ültetésénél olyan fajtákat részesítenek előnyben, amelyek meleg- és szárazságtűrők. Elő fogják készíteni a fapótlást: a kidőlt, kiszáradt fák helyébe a megváltozott klimatikus viszonyokhoz alkalmazkodó fafajtákat ültetnek majd.
A vízmegtartásra pedig egy komplex stratégiát dolgoznak ki: már most is vannak jó példák a városban, itt a polgármester megemlítette a fenntartható módon parkosított körforgalmakat, a Rotary sétányt, illetve a Hősök terét, amelyet évelőkkel ültettek be. Emellett azonban szeretnék bővíteni a vízfelületek számát is – többek között a Kossuth térre is kerül egy kis medence -, és megnézik, hol tudnak még teret engedni a víznek a városban. Sirkó Zoltán környezetvédelmi szakemberrel, kertészmérnökkel erre tekintettel nemrégiben be is járták a várost – vele egyébként az önkormányzat most újra szerződést köt egy hathónapos időszakra, hogy segítsen kidolgozni az alkalmazkodás gyakorlati lépéseit a klímaváltozáshoz – számolt be a polgármester. Ennek egyik fontos területe lesz a téglagyári tanösvény környéke, ahol a tavakhoz különleges, egyedi élővilág társul, melynek eltűnése hatalmas veszteség lenne.
Márki-Zay Péter azt is elmondta, hogy bár sokat kérték, hogy betemethessék az árkukat, hogy ott aztán parkolót létesítsenek, ezeket azonban vissza kell vonni, helyette pedig inkább minél több szikkasztóárokra van szükség.
Amennyi víz leesik itt Vásárhelyen, legalább annyi maradjon is meg
– emelte ki Márki-Zay Péter, hozzátéve, nem szabad hagyni, hogy például a Kenyere-éri csatornán keresztül kifolyjon a víz a városból, hiszen egyébként is nagyon kevés csapadék esik.
A tervek szerint szakemberek segítségével, pályázati forrásokat bevonva szépen fokozatosan alakítják át a zöldfelületeket fenntarthatóvá, alacsony vízigényűvé és szárazságtűrővé, illetve kis munkaráfordítással karbantarthatóvá, hogy Vásárhely továbbra is, még a nyár végén is zöld és élhető maradhasson.
Nézzék meg Időben című műsorunk témával foglalkozó részét:
Hozzászólások lezárva.