Vásárhely békejobbot nyújt az Ótemplomi Reformátusoknak

A mai testületi ülésen döntöttek arról, hogy Vásárhely közgyűlése a megbékélés jegyében – hivatalos formában – kéréssel fordul az Ótemplomi Református Egyházközséghez, hogy vonják vissza az önkormányzat ellen folytatott bírósági kereseteket. Mint az ismert, a Bán Csaba által vezetett egyházközség az újranyitott egyházi kárpótlási törvény (2022. évi LXXVIII) adta lehetőséggel élve két nagyértékű ingatlanra – iskolaépületekre – is beadta igényét, melyekhez ingyenesen szeretnének hozzájutni. Márki-Zay Péter felidézte, 2024 februárjában a vásárhelyiek már egy közvélemény-kutatásban is kifejezték az üggyel kapcsolatos egyértelmű álláspontjukat.

A napirendi pont kapcsán a polgármester elmondta: az újranyitott egyházi kárpótlási törvény
biztosította, hogy azok az egyházak, amelyek fenntartóváltással egy ingatlanban köznevelési feladatokat látnak el, ugyanarra az ingatlanra jogot formálhassanak ingyenesen, ellenszolgáltatás nélkül. – Sokan kifogásolták ennek a törvénynek a jogosságát – a kommunista államosításra emlékeztetett – de azóta az Alkotmánybíróság ezt rendbenlévőnek találta – jegyezte meg Márki-Zay Péter, hozzátéve, amikor tavaly februárban be kellett adni az igényeket, akkor hat intézményről, és három fenntartóról volt szó, amelyek közül kettő – az Árpád-házi Szent Margitról Nevezett Szent Domonkos Rendi Nővérek Apostoli Kongregációja és a Szeged-Csanádi Egyházmegye – elfogadta az önkormányzat döntését, hogy nem kívánja a város ingyenesen átadni az igényelt ingatlanokat. – Egyedül az Ótemplomi Református Egyházközség volt az, aki ragaszkodott hozzá, hogy a nekik még törvény alapján sem járó ingatlant is térítésmentesen megkapja – fogalmazott a polgármester. – Az egyház igényperei jelenleg is folyamatban vannak, az Aranyossy iskola Szék utcai épülete esetében még a mellette lévő épületre is igényt tartanak, ahol a Pedagógiai Szakszolgálat működik – ez még jog szerint sem jár nekik – emelte ki.

Márki-Zay Péter ezután utalt rá, hogy a Petőfi 6. épülete – ahol most a Szőnyi iskola osztályai kapnak helyet – még a törvény hatálya alá sem esik, hiszen az iskola nem fenntartóváltással került hozzájuk. Azonkívül a teljes épületre fogalmaztak meg igényt, miközben az önkormányzat csak az emeleti termeket adta át nekik. Mellesleg az épületben több másik szervezet is működik, például a Pálffy huszárok, a Gazdaságfejlesztési Egyesület, de itt kap helyet a Petra Modellprogram, és a Cigány Kulturális Központ – Nemzetiségek Háza, de egy nagyon népszerű játszóház is, emlékeztetett a városvezető.

A polgármester felidézte a 2024. februári közvélemény-kutatás eredményét is, amelyben a vásárhelyiek egyértelműen kifejezték, pártállástól függetlenül elutasítják, hogy az egyházközségnek ingyen átadjon bármit a város. De szerinte ugyanígy a választás is azt az irányvonalat erősítette, hogy az önkormányzatnak meg kell védeni a város vagyonát.

Ezek után az események után azt kérem, és javaslom, hogy itt a közgyűlés nevében nyújtsunk békejobbot Bán Csabának, továbbra is szeretetben, békességben támogatva minden egyházi közösséget Vásárhelyen, és minden oktatási intézményt Vásárhelyen. Tegyük félre a pereskedést, és békésen munkálkodjunk Hódmezővásárhely fejlesztésén

– fogalmazott végül Márki-Zay Péter, aki megjegyezte azt is, ez a szándék részükről nem újkeletű, a pert sem az önkormányzat kezdeményezte, hanem az egyházközség, akit egyébként minden lehetséges módon támogatnak, akár védett épületeinek felújításáról, akár tantermek rendelkezésre bocsátásáról van szó.

Részünkről egyik egyházközséggel szemben sincsenek előítéletek, függetlenül annak magatartásától, akármilyen támadásokat szenvedünk el egy lelkésztől, mi sem a lelkészt, sem az egyházközségét nem fogjuk büntetni semmilyen módon. Keresztényi szeretettel fogunk békejobbot nyújtani az egyébként velünk támadólag fellépő gyülekezetvezetőnek is

– hangsúlyozta, végül elmondta: arra kérik Bán Csabát a teljes közgyűlés, és Hódmezővásárhely Megyei Jogú Város teljes lakosságának nevében, hogy ejtse a pereskedést, fogadja el, hogy Hódmezővásárhely lakossága nem szeretné a vagyonát ingyenesen odaadni egy kiválasztott közösségnek, hanem a teljes lakosság javára kívánják ezeket használni.

A közgyűlés végül hat igen szavazattal, a fideszes képviselők tartózkodása mellett elfogadta, hogy hivatalos formában békejobbot nyújtsanak az Ótemplomi Református Egyházközségnek. Az előterjesztés értelmében ez röviden annyit jelent, hogy a közgyűlés felhívja a Hódmezővásárhelyi Ótemplomi Református Egyházközséget, hogy vegye tudomásul a vásárhelyiek döntését, és 30 napon belül vonja vissza az önkormányzat elleni kereseteket. Amennyiben az egyházközség erre továbbra sem lenne nyitott, a közgyűlés a kérdést helyi népszavazásra fogja bocsátani.


riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!