Vásárhely Anno: száz éve is utakat burkolt a város
Nincs új a nap alatt, minden rendszerben és évtizedben kellett utakat építeni vagy újjáépíteni Vásárhelyen. Száz évvel ezelőtt döntöttek róla hogy téglával rakják ki a tabáni templomhoz vezető utat, hogy a gazdáknak könnyebb legyen a közlekedés. Kép: Fortepan / Kádár István
Egészen pontosan a Botond, az Agyag és a Pál utcák a korabeli Ferenc József sugárutat a tabáni templommal összekötő szakaszán folytatódott 1928-ban a városi útépítési program, mely akkor még a helyenként ma is nyomokban meglévő téglajárdákat jelentette.
A Vásárhelyi Friss Újság számolt be arról, hogy a New Yorki Speyer Bankház kölcsönéből nem csak a mai Hódi Pál utcán építenek városi bérpalotát és készül el a strandfürdő, de bizony – felsőbb parancsra – Vásárhely addig elhanyagolt III. kerületében is útépítésbe fog a város.
„Juhász Mihály dr. tanácsnok – felhasználván azt az örvendetes tényt, hogy a városi téglagyárban máris 470.000 darab kongó tégla áll készen és rövidesen ez a mennyiség is hatalmasan növekedni fog – javaslatot készített, hogy tudniillik azonnal kezdjék meg a burkolati anyag helyszínre való fuvarázását, kora tavasszal pedig a földmunkálatokat, illetőleg magát a burkolást, akár a burkolási határozatot illető miniszteri jóváhagyás megérkezése előtt is…”
A javaslat indoklása szerint a járdaépítést azért is tartotta fontosnak, hogy végre ne kelljen félórás vargabetűt csinálni, ha a gazda száraz tengellyel akar például a Jókai utcáról a tabáni templomhoz jutni. „Az Agyag, Botond és Pál utcák tehát már tavasszal folyamatosan megkapják ünneplő ruhájukat, sőt – mint a városházán mondják – ősszel az egész belterületi kövezési programot végrehajtják” – írták.
Makón már jóval korábban is aszfaltoztak
Makó, Csanád vármegye székhelye arról volt nevezetes a korszakban, hogy már a 19-20. század fordulóján aszfaltozni kezdték a járdákat és az utakat. Aki a mai városháza főkapuján megy be, az ennek az emlékét szó szerint a földön olvashatja. Az egykori makaiak annak idején – számunkra különös módon nem biciklivel, hanem talicskát tolva indultak útjukra. A város a kedvükért elsőként az utcák azon oldalán aszfaltoztatták le a járdákat, ahol az emberek a talicskájukat a piacra kitolták.
Hozzászólások lezárva.