Vásárhely Anno: száz éve már központi fűtést terveztek a városházára
Száz évvel ezelőtt még több száz cserépkályhával fűtötték a vásárhelyi városházát, de már elhatározták, hogy központi fűtésre állnak át. Illusztráció: Fortepan / Barbjerik Ferenc
A Vásárhelyi Friss Újság száz evvel ezelőtt írta meg egy viszonylag sovány hírben, hogy Reich Endre városi főmérnök az egyik tanácsülésen (ez a mai közgyűlés elődje – a szerző) előterjesztést fog tenni a városháza fűtési rendszerének megváltoztatására.
„A helyzet ugyanis az, hogy a fűtést jelenleg több száz cserépkályha látja el fatüzeléssel, ami az elaprózódás miatt nem gazdaságos. Még nagyobb baj, hogy a 30 éves öreg kályhák javítgatása állandóan nagy összegeket emészt fel. Mindez a több kiadás megtérülne, ha központi fűtésre térnének át, amellyel a fűtőanyagban való takarékoskodást, az egyenletes fűtést egyszer és mindenkorra szabályoznák.” – írta a lap.
A mai termálvizes központi fűtés bevezetésére azonban még évtizedeket kellett várni, s csak azután gyorsult fel a munka nagyon, hogy a közgyűlési terem cserépkályhájában gyűjtött tűz miatt 1971. március 5-én háromnegyed 6-kor kigyulladt annak elhanyagolt kéménye. Később a terem teteje nagy robajjal omlott rá a padsorokra. A jelentős anyagi kárt enyhítette az a tény, hogy a muzeális és várostörténeti jelentőségű festményeket és egyéb tárgyakat még időben kimenekítették. Az oltást alaposan megnehezítette, hogy a rendkívüli hidegben az oltóvíz is befagyott.
Nagy erőkkel vonultak ki a tűzoltók és a katonák a díszterem és a lépcsőház tetejéről felcsapó húszméteres lángokhoz.
A helyreállítás után a városháza teljes központ fűtést kapott, melybe a kórház alatti kútból érkezik a termálvíz.
Hozzászólások lezárva.