Valamivel csökkent a háború elől menekülőket elviekben befogadók száma – de még mindig magas
Ez nem magyarországi, hanem világjelenség az Ipsos felmérése alapján.
A Menekültek Világnapja alkalmából friss kutatást publikált az Ipsos közvéleménykutató, amelyből kiderült, hogy a felmérésben részt vevő 29 országban az emberek többsége támogatja a háború elől menekülők befogadását.
Átlagosan a lakosság 74 százaléka nyilatkozott pozitívan ebben a kérdésben. A megkérdezettek egyharmada azt mondta, hogy az elmúlt egy évben személyesen is segített menekülteknek valamilyen módon.
Bár világszerte magas a támogatottság, az Ipsos kutatói azt is megállapították, hogy az előző évhez képest romlottak a mutatók, amit az orosz-ukrán háború hatásaival magyaráznak. Habár 80 százalék úgy véli, hogy a már az országukban tartózkodó menekülteknek hosszú távon is helyük van, megosztottak a vélemények arról, hogy újabb menekülteket kellene-e befogadni. Azok között, akik ellenzik a befogadást, gyakori érv, hogy kétségbe vonják, valóban rászorulnak-e az igénylők a menekült státuszra, valamint kétségeik vannak a sikeres integrációval kapcsolatban is.
Magyarországon az emberek 37 százaléka támogatja, hogy a már az országban élő menekültek maradjanak, de újabbakat ne fogadjanak be, 40 százalék továbbra is befogadná őket, míg 23 százalék szerint ki kellene utasítani az itt élőket és nem kellene továbbiakat befogadni. Ezzel párhuzamosan a megkérdezettek 62 százaléka egyetértett azzal az állítással, hogy a menedékkérők pozitív hatással vannak az országra, ahol letelepednek. Ez a szám jóval magasabb, mint a világátlag, amely 45 százalék.
A háború elől menekülők befogadását támogatók aránya hasonlóan alakul (63 százalék), azonban ez jóval elmarad más országok statisztikáitól, és nyolc százalékkal csökkent az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest.
Forrás: Ipsos
Hozzászólások lezárva.