Ütős lett a Vásárhelyi Kerámiaszimpózium beszámoló tárlata

Az Alföldi Galéria földszinti termeiben tegnap este nyílt meg a XXVI. Vásárhelyi Kerámia Szimpózium Csend című beszámoló kiállítása, melyen 13 alkotó kifejezetten erős anyaga látható, egészen április végéig.

2023-ban is nagy kedvvel és a vásárhelyi kerámiacégek és a város segítségével alkottak a XXVI. Vásárhelyi Kerámia Szimpózium munkájában részt vevő alkotók. Hogy mire jutottak, milyen alkotások születtek, abból nyújt keresztmetszetet a szerda este az Alföldi Galéria földszintjén nyílt tárlat.

Aki megnézi, az igencsak erős anyagot láthat a tárlaton résztvevő 13 alkotó (Albert Ildikó, Csala Zsuzsa, Feketű Boglárka, Hertel Kata, Nemes Fekete Edit, Keményffy Gábor, Kovács Martina, Kovács Katalin, Kulcsár Írisz, Lipovics János, Pannonhalmi Zsuzsa, Szabán György és Szelekovszki Magdolna) figuratív és nem figuratív alkotásaiból.

Nahimi Péter, a Tornyai János Múzeum főigazgatója azt mondta, hogy nem művész embernek komoly misztikum a művészi alkotás folyamata, de misztikuma van a közösségnek, mely tagjai mindig adnak egymásnak és kapnak valamit egymástól. – Azt képzeljük, hogy a művészek nagyon egymagukban vívják a harcukat az anyaggal, az elképzeléseikkel. Számunkra laikusok számára elképzelni is nehéz, hogy mi ösztönzi arra a művészeket, hogy az alkotás misztériumát megosszák egymással, abban bízva, hogy abból valami új születik – mondta. Hozzátette, ez nem csak művészet, de kemény munka is, melyet a keramikusok végeznek, s amiben egyszerre van jele a földöntúli éteri világ és a nagyon hús-vér valóság. -A Vásárhelyi Kerámiaszimpózium egyik egyik értéke, hogy a művészek mellett benne vannak a gazdasági szereplők és valamilyen módon benne van a város is – mondta, s megköszönte a művészeknek, hogy ezt a kiállítást megrendezhették.

Pannonhalmi Zsuzsa keramikusművész, a szimpózium fő szervezője és házigazdája azt hangsúlyozta, hogy már fiatal főiskolás korában megcsodálta a Tornyai Múzeum őskori kiállítását, s Galyasi Miklós múzeumigazgató annak idején főiskolás társaival együtt meg is invitálta őket az irodájába, ahol azt mondta: „Az emberiség nemesi levele a kerámia.” A múzeummal való, azóta is tartó jó kapcsolata teszi lehetővé, hogy ez művészeti ág (a gyárak támogatásával) ki tudott bontakozni Vásárhelyen.

Brzózka Marek szobrászművész megnyitójában azt hangsúlyozta, hogy maga is inspirálónak tartja a művésztelepen zajló munkát. Nem csak az eltérő anyagok, de az eltérő felfogások is gazdaggá tették a közös alkotómunkát. – A Csend, lehet az elégedettség és az öröm csendje, de az alkotóknak a csend a műterem csendjét is jelenti, mely az elmélyültség, a türelem vagy az anyaggal és az alkotással szemben megélt alázat csendje, melyben nem a magány, hanem a teremtés valósul meg – mondta.

A XXVI. Vásárhelyi Kerámia Szimpózium Csend című beszámoló kiállítása április 28-ig látogatható az Alföldi Galériában.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!