Ünnepi ülésen emlékeztek a parlamentben 1990-re

Az ellenzéki képviselők nem voltak jelen, a politikai nyilatkozatot nélkülük fogadták el.

Ünnepi ülést tartott ma az Országgyűlés az előtt tisztelegve, hogy a rendszerváltás utáni első szabad választásokat követően 30 éve, 1990. május 2-án alakult meg parlament.

Beszédében Áder János úgy fogalmazott: a rendszerváltó nemzedéknek azért kellett megküzdenie, hogy Magyarország független ország legyen, „amely nem kiszolgálója, nem csatlósa senkinek”. Idézte Varga Bélát, az utolsó nemzetgyűlés 1947-ben az Egyesült Államokba emigrált elnökét, aki azt mondta: az emberi szabadság nem körülmény, hanem feladat. Aki akkoriban nem emigrált, a belső szabadságába menekült, enélkül nem lehetett volna kivívni az 1990-es eredményeket, szögezte le most az államfő.

Orbán Viktor miniszterelnök fotókkal és egy bejegyzéssel emlékezett az évfordulóra a Facebook oldalán: „Harminc éve szabadon. Ahogy akkor is, most is összefogásra van szükség Magyarországon. Együtt sikerülhet.”

Fidesz-frakció 1990. Na, ki kicsoda? – kérdezi Facebook oldalán a miniszterelnök.

Az országgyűlés politikai nyilatkozatot fogadott el a mai ünnepi ülésen Magyarország népképviseleti rendszerének 30 évvel ezelőtti visszaállításáról, ebben elkötelezik magunkat a rendszerváltoztatás célját és értelmét adó értékek: a szabadság, az alkotmányosság és a nemzeti önrendelkezés mellett.

A szavazáson nem vett részt az ellenzék, saját megemlékezéseket tartottak, vagy közleményeket adtak ki. Az MSZP úgy fogalmaz: “Ma azok akarják kisajátítani az évfordulós megemlékezést, akik az elmúlt tíz évben két lábbal taposták a rendszerváltás értékeit.” A Párbeszéd is külön emlékezett: “Nincs mit ünnepelnünk akkor, amikor Kövér László házelnök szerint az ellenzék nem része a magyar nemzetnek, a nőket pedig méltatlan hangnemben minősíti.” A Jobbik tisztelettel emlékezik az első szabadon választott Parlament megalakulására, de mit írják, “a fideszes farizeusok május másodiki rendezvényén nem veszünk részt.” Az LMP addig nem tekinteni befejezettnek a rendszerváltást, amíg meg nem valósul az állambiztonsági múlt feltárása, a DK szerint pedig ők azért nem lehettek ott az ülésen, „mert az árulók és az elárultak nem ünnepelhetnek együtt.”

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!