Újabb közgyűlést kell összehívni a Nyugdíjas Lakópark ügye miatt

A cél a lakások mielőbbi értékesítése lett volna, de nem született döntés ma a Lakópark ügyében. Eddig a közgyűlés határozhatott az egyszeri használatbavételi díj maximum 20 százalékos csökkentéséről, a mostani rendelet-tervezet szerint ezt a HMSZ/HVSZ Zrt. igazgatóságának hatáskörébe utalták volna. Végül a lakások árának egységes, 20 százalékos csökkentését javasolta a polgármester, de az új napirendi pont felvétele nem kapott többséget. A döntés érdekében hamarosan újabb rendkívüli közgyűlést hívnak majd össze.

A Lakópark vezetője, Lovas Evelin kérte a rendeletmódosítást, hogy az üresen álló lakások értékesítését meg tudja gyorsítani. Eddig a közgyűlésnek volt lehetősége rá, hogy az egyszeri használatbavételi díjból egyedi esetben maximum 20 % kedvezményt biztosítson, ezt a döntési folyamatot szeretnék meggyorsítani a rendelet-módosítással.

A témával kapcsolatban a polgármester mindjárt az elején leszögezte: tudja, hogy vegyes a fogadtatása javaslatnak, és neki nincs gondja azzal sem, ha, ahogy eddig, továbbra is a közgyűlés kezében marad a mérlegelés joga. Ha így döntenének, akkor viszont arról is döntsenek már most, hogy 20 %-os kedvezményt adnak minden értékesítendő lakásra, hiszen a cél az, hogy azok mielőbb gazdára találjanak. Szám szerint nyolc ilyen van, ebből hatot már felújított az önkormányzat, ezek tehát továbbadhatók.  

Cseri Tamás kifejtette: nyilvánvalóan túlárazottak a lakások, de mindenképp igazságosabb lenne egységesen csökkenteni, nem pedig mérlegelés alapján. 

– Senki vagyoni helyzetét nem tudjuk megítélni, ez így nem átlátható – fejezte ki kétségeit a képviselő.

Kis Andrea amellett állt ki, hogy a közgyűlés vagy önkormányzati bizottság kezében maradjon a döntés, így lenne garancia a nyilvánosságra és az átláthatóságra. Egyetértett abban – és egyébként párthovatartozástól függetlenül a többi képviselő is – hogy most az a fontos, hogy mielőbb beköltözzenek az üres lakásokba. A 20 % engedmény véleménye szerint azért kérdéses, mert kevesebb bevételből kevesebbet lehet a lakópark problémáinak javítására is fordítani.

Krupiczer Ferenc hangsúlyozta, hogy ezeknek a lakásoknak az esetében nem érvényesülhetnek szociális szempontok, hiszen nem szociális intézményről van szó. Megfontolásra javasolta, hogy a Lakópark, leválasztva a HMSZ-ről, önálló vállalkozás formájában működjön, hiszen ez egy üzleti vállalkozás, ha baj van, ne a város legyen az, akinek helyet kell állni a HMSZ helyett.

Végül az átláthatóság jegyében, egy módosítóval a HVSZ/HMSZ igazgatósága helyett a közgyűlés pénzügyi bizottságának hatáskörébe utalták volna a maximum 20 %-os kedvezményről való döntés jogát, ami azonban nem kapta meg a szükséges többséget, ugyanígy a módosítás nélküli eredeti javaslat sem, tehát a közgyűlés kezében maradt a döntési jog a díjcsökkentésről. 

Márki-Zay Péter ezután új napirendi pontként javasolta, hozzon a közgyűlés a mai ülésen döntést arról, hogy egységesen húsz százalékkal csökkentik a lakások árát – ez pedig hozzászólások újabb sorát eredményezte.

Cseri Tamás javasolta, próbálják meg először kevesebbel csökkenteni, például csak 10, 15 %-kal, hiszen ha tavaly 20 %-al növelték az árakat, lehet, elég volna most kevesebbel csökkenteni. 

Közben pedig kiderült – miután pontosan utánanáztek az adatnak – hogy a múlt évben száz százalékkal, tehát a duplájára emelték az egyszeri használatbavételi díjat. 

– Így nem lehet gond egy 20 százalákos csökkentés – fejezte ki véleményét a polgármester, majd Krupiczer Ferenc kiszervezési javaslatára elmondta:

Ha valaki leveszi ezt a terhet a város válláról és kiszervezve működteti – ahogy ezt tettük a közlekedéssel, a szemétszállítással és a közétkeztetéssel is – csökkentjük a város terheit, nekem ez mindig belefér. Tehát ha valaki szeretné üzemeltetni, és jobb ajánlatot tesz, mint amennyiért jelenleg a HMSZ üzemelteti, akkor jelentkezzen.

Fejes Péter is hozzászólt az ügyben, szerinte: 

– Ha sok az üresen álló lakás, az a lakók között is feszültséget okoz, mert úgy érzik, a plusz költség rájuk lesz hárítva, ha máshogy nem, úgy, hogy emelkedik a befizetési díj. A lakópark pedig az utóbbi években a rezsiköltségek és a munkabérek emelkedése miatt is veszteséges lett.

Felhívta a figyelmet arra, mindig probléma lesz, amíg lakások állnak üresen. Reklámozni kellene a lakóparkot, akár országosan is, és film is készülhetne róla, ezen a téren nagyon kevés történt, pedig a Lakópark nagyon szép intézmény. 

Minden jobb annál, mint hogy üresen álljanak a lakások

– összegezte a képviselő.

A polgármester végül új napirendi pontként javasolta, hogy egységesen 20 százalékkal csökkentsék az egyszeri használati díjat, de nem kapott többséget a napirendi pont felvételéhez. 

A polgármester jelezte: a közeljövőben újabb rendkívüli közgyűlést hívnak össze, hogy döntésre jussanak a Lakópark ügyéről.

A közgyűlés vonatkozó részét – a mintegy félórás vitát – itt nézheti vissza:

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!