Új szekrények őrzik majd a Grezsa-könyvtár köteteit

Vörös András asztalosmester elkészítette, s már el is helyezték a Bethlen gimnáziumban azokat a könyves szekrényeket, melyekben helyet kap néhai Grezsa Ferenc irodalomtörténész egykori könyvtára, összesen 1405 kötet.

A könyvgyűjteményt az idén 300 éves iskolának adományozta az egykoron a Bethlent is igazgató tudós-tanár családja.

– Magyar szakos tanteremmel bővült a gimnázium, bár Grezsa-termünk eddig is volt, de most olyan funkciót is kap, hogy az oktatásba is be tudjuk vonni – árulta el Kádárné Zsoldos Edit, igazgató-helyettes, a református egyházi gyűjtemény vezetője, könyvtáros. Hozzátette, a Grezsa családtól az iskola 1405 hagyatékból származó könyvet kapott, ezeket helyezik el az alaposan felújított és modernizált földszinti 4-es teremben. Mégpedig a Vörös András asztalosmester által készített szekrényekben.

– A magyar- (és lehetőségként a latin) órák alkalmával lesz arra lehetőség, hogy ezt a református egyházi gyűjtemény részévé vált könyvgyűjteményt tudjuk használni. A kötetek a majdani órák anyagát fogják színesíteni – tette hozzá. A Grezsa-könyvtár Bethlenbe került kötetei, a néhai irodalomtörténész-tudós érdeklődési, kutatási körét tükrözik. A kuriózumok közt a Németh László kiadások és dedikált kötetek is megtalálhatóak.

Kádárné Zsoldos Edit: zárható szekrényekben helyezik el az ajándékba kapott 1405 kötetet

A jelenleg üres könyvesszekrényekben hamarosan elhelyezik majd a köteteket, s ha megérkeznek az új iskolai bútorok, a diákok is visszaköltöznek a terembe. Ahogy a szomszédos, szintén teljesen felújított másik tanterembe is. A Grezsa-könyvtárt a tervek szerint október végén avatják.

Az 1991-ben elhunyt Grezsa Ferenc 1957-től tanított az akkor Bethlen Gábor Gimnázium néven működő patinás középiskolában, melyet 1962-től igazgatóként irányított. 1975-től egészen 1984-ig a szegedi Juhász Gyula Tanárképző Főiskola tanszékvezető tanára volt, 1976-ben lett tagja a Szegedi Akadémiai Bizottságnak és a Magyar Írók Szövetségének. 1978-tól a Nemzetközi Magyar Filológiai Társaság tagjává választották. 1981-től a gyermekeknek szóló Kincskereső főszerkesztői munkáját is ellátta. 1984-től a József Attila Tudományegyetem docenseként dogozott, 1990-től egyetemi tanárként.

Közreműködött Juhász Gyula művei kritikai kiadásában és a Németh László életműsorozat egyes köteteinek megjelenésében. Az utóbbi kutatójaként 1979-ben jelent meg a Németh László vásárhelyi korszaka, 1985-ben a Németh László háborús korszaka, 1990-ban a Németh László Tanú korszaka című tanulmánykötete.

Műkritikusként, esszéíróként és szerkesztőként is maradandó életművet hagyott maga után.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!