Tortát is sütöttek az 50. ételosztásra
Az adományozók jóvoltából háromféle étel is főtt a ma déli, a Csúcsi Olvasókörben tartott jubileumi ételosztásra. A Mindenki Magyarországa Mozgalom és a Tiszta Vásárhelyért Egyesület közel két éve zajló jótékonysági akcióján ma is osztottak ruhát.
Percek alatt elkapkodták a mai, a Csúcsi Olvasókör Jókai utcai épületében tartott ételosztás előtt a tizenkét zsáknyi ruha nagyját az érdeklődők, akik válogathattak a kabátok, pulóverek, kardigánok és mindenféle más téli ruha között.
– Több jó dolgot is találtam – mondta Bugyi Ibolya – kabátokat, mackókat, mellényeket pulóvereket. Ezt a kabátot, ami most rajtam van, egy korábbi ruhaosztáskor találtam, felpróbáltam és éppen pont jó lett – mutatta.
– Tizenkét-tizennégy zsáknyi ruhát hoztunk, s ezek negyedóra alatt elfogytak, ami jól mutatja, hogy nagy igényük van az embereknek főleg ebben az időszakban a meleg ruhára. Nagyon jó érzéssel tölt el bennünket, hogy segíthetünk – mondta Farkas Erika önkéntes, aki azt is elárulta, hogy a kiosztandó ruhákat, melyeket vásárhelyiek ajánlanak fel a Mindenki Magyarországa Mozgalomnak, az önkéntesek kiosztás előtt szelektálják. Így az ebédosztásra csak azokat viszik ki, melyek jó állapotban vannak és megfelelnek az aktuális időjárásnak is. – Mivel most ilyen gyorsan elfogytak, azt jelenti, hogy még többet kell hoznunk legközelebb. A felajánlások száma pedig annyira megnövekedett, hogy nem minden ruhát tudunk fogadni, viszont bármennyi játékot elfogadunk, hogy azokkal a rászoruló gyerekek karácsonyát boldoggá tegyünk majd- tette hozzá.
Míg az olvasókör nagytermében a ruhákat válogatták az érdeklődők, Czeller Éva az udvaron egyszerre háromféle ételt is főzött, most is valamivel több, mint ötszáz adagot. – Ötvenedjére főzünk, s a jubileumi alkalmat próbáltuk emlékezetessé tenni. Egy nagylelkű adományozó révén két üst birkagulyás készül, Oroszné Seres Katalin jóvoltából két üst zöldséges pulykacombfilét főzünk össze gerslivel, míg a harmadik étel egy üstnyi babgulyás. A mai főzést négy nap szervezés és előkészítés előzte meg, hiszen a rengeteg zöldséget mind meg kellett tisztítani. A mai étel készítésen 10 ember dolgozik 3 napja – árulta el. Hozzátette, hogy a kondérok alá reggel 8-kor gyújtottak be, hogy a helybe evők és az ételkiszállítást kérő mozgásukban korlátozott rászorultak idejében megkapják az ételt.
Az étel – melyhez a felhasznált krumplit Dudás Zoltán adta – finom illata időnként a nagyterembe is beszivárgott, ahol az emberek egymással beszélgetve várták, míg az önkéntesek behozzák az első üstöt. Néhány alaposan rácsodálkoztak az erre az alkalomra készített tortára, a jubileumi csemegére is.
– Minden alkalommal eljövök ide a Csúcsi Olvasókörbe, leginkább a társaság kedvéért, hiszen egyébként odahaza egyedül vagyok. Más helyszínre még nem mentem el. Az étel is nagyon jó, és mindig elfogadom, hiszen nagyon kicsi a nyugdíjam, hiába osztom-szorzom, nem sokra megyek vele – mondta a csak a keresztnevét eláruló Julianna. Mások is azt mondták, hogy bár nehéz anyagi helyzetben vannak, s az elején csak az ételért jöttek el, mára majdnem fontosabbá vált a számukra a társaság.
– Azt már nem tudnám megmondani, hogy hányszor jöttem el, de volt, hogy a férjem egyszer-kétszer beteg volt és én vittem haza innen az ebédjét. Az étellel mindig elégedett vagyok. Nagyon nagy segítséget jelent ez számomra, mert havi százezer forint a nyugdíjam. Mindent szeretek, nem vagyok válogatós – mondta Ida néni.
Az ételt ez alkalommal nem (a vidéken tartózkodó) Márki-Zay Péter osztotta az önkéntesek segítségével, hanem Berényi Károly, aki még mielőtt az első kanalat megmerítették volna az üstben, felolvasta Márki-Zayné Vincze Felícia levelét, melyben az ételosztások egyik kezdeményezője és motorja – felidézve az ételosztás történetét – többek közt az írta: „Végtelen hálámat nem tudom elégszer kifejezni mindenkinek, aki bármely módon is segít, de azoknak is, akik itt vannak és barátsággal, kedvességgel vannak irántunk. Ebben a közösségben mindenkit elfogadunk, segítünk, mindenkihez figyelemmel és barátsággal, kedvességgel fordulunk és ez egy óriási dolog. Az elmúlt évek rengeteg lelki terhe nagy súlyként nehezedik rám, így kicsit visszább kellett lépjek, így habár mostanában személyesen nem voltam jelen, de a háttérben mindig segítek amit tudok – és lélekben veletek vagyok. A Jóisten áldjon és segítsen meg mindannyiótokat.„
Berényi Károly azt mondta, hogy az első ételosztás sikerén felbuzdulva Czeller Éva főszakács javasolta, hogy legyen rendszeres az ételosztás. – Rengeteg segítséget kaptunk, mindig felajánlásból készült az étel, mely készítésében és kiszállításában harminc-negyven ember dolgozik a háttérben. Az folyamatosan látszott menet közben, hogy az étel iránti igény nem csökken. Egy-egy ilyen alkalom – úgy látom – nem csak az ebédről szól, ami nagyon nagy segítsék, de arról is, hogy az emberek ilyenkor találkoznak egymással, s jobb alkalom ez mint egy lakossági fórum, hiszen közvetlen találkoznak a városvezetőkkel, a polgármesterrel – monda, azt is elárulva, hogy ha az önkénteseken és a felajánlókon múlik az ételosztást a végtelenségig lehet folytatni. Hozzátette, hogy az egyik egyház szervezete Vásárhelyre is ki szeretné terjeszteni a mindennapi ételosztást népkonyhaként (ahogy teszi ezt például Szegeden vagy Makón egy héten hat napon át).
Hozzászólások lezárva.