Tízből négy magyar egyetért azzal, hogy a férfiak dolga a pénzkeresés, a nőké a gyereknevelés
Melyek az uralkodó női szerepfelfogások, milyen részvételi hajlandóság jellemzi a nőket, és milyenek a politikai preferenciáik?
A közvélemény-kutatás eredményéről a hvg.hu számolt be. A tanulmány alapjául szolgáló kutatást a Republikon Intézet megbízásából a Závecz Research készítette 2000 fő személyes megkérdezésével. A kutatás nem, életkor és iskolai végzettség szerint reprezentatív Magyarország felnőtt népességére. Az adatfelvételre 2020 januárjában került sor. A elkészítéséhez a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a European Social Survey adatait is felhasználták.
Magyarországon – ahogy általában a fejlett országokban – a fiatalabb korosztályokban a diplomások között a nők aránya már meghaladja a férfiakét. A különbség egyes korosztályok esetében nagyobb a 10 százaléknál. A jelenség ugyanakkor nem korlátozódik a 30-as, 40-es korosztályokra, már az 50-es korosztály esetében is megfigyelhető.
A nemi, családi szerepek kapcsán eltérés mutatkozik abban, hogy míg a többség a női munkavállalás tekintetében progresszív nézetet vall, addig a gyereknevelés kapcsán inkább a konzervatív szemlélet az uralkodó. Ez arra enged következtetni – áll a Republikon elemzésében –, hogy a nők munkavállalása esetében nem az egyéni kiteljesedés, hanem inkább az anyagi biztonság az elsődleges szempont.
A családon belüli női és férfi szerepekkel kapcsolatos véleményeket megvizsgálták pártpreferencia szerinti bontásban is.
Azzal a kérdéssel, hogy a férfi dolga az, hogy pénzt keressen, a feleségeknek a háztartással és a gyerekekkel kellene foglalkoznia, az összes válaszoló 39 százaléka értett egyet, 29 százalék is-is, 31 százalék pedig nem tudott azonosulni. (1 százalék nem tudta vagy nem válaszolt.) Ha csak a női válaszadókat vesszük, akkor is a többség egyetért ezzel (37 százalék), 28 százalék is-is, 34 százalék pedig nem. (Itt is 1 százalék nem tudta, nem válaszolt.)
A Momentum szavazók között 43 százaléknyian vannak, akik egyetértettek ezzel, a fideszesek és a Párbeszéd-szavazók között 42 százaléknyian. Az MSZP-sek és a jobbikosok között ez a szám 38 százalék, a DK-soknál 36, az LMP-szavazók között 31; ennél a két utóbbi pártnál fordul csak az elő, hogy többségben vannak az egyet nem értők. A DK-sok 37, az LMP-sek 34 százaléka nem ért egyet az állítással.
Hozzászólások lezárva.