Székkutason még mindig több az arzén a csapvízben, mint kellene

Kilenc Csongrád-Csanád vármegyei kistelepülésen még mindig magasabb az ivóvíz arzéntartalma, mint amennyi az uniós előírásoknak megfelelő lenne. Az egyik település Székkutas, a másik nyolc a makói járásban, de a választókerületben található.

3,1 milliárdos uniós támogatással indult a makói és a makói járásban lévő kistelepülések ivóvízminőség-javító programja még Buzás Péter polgármestersége idején, de nem sikerült nyolc, a makói járásban lévő településem és Makón befejezni ezt a munkát, pedig Lázár János országgyűlési képviselőként többször is pótforrásokat kerített a munka befejezésére. Az Európai Unió végül vissza is kért 3,1 milliárd forintot, amit végül az állam fizetett vissza a települések helyett, hogy azok ne jussanak csődbe.

A makói térségben csak négy kistelepülésen felel meg az uniós előírásoknak az ivóvíz: Ambrózfalván, Nagyéren, Pitvaroson és Csanádalbertin, viszont nem felel meg Székkutas mellett Ferencszálláson, Földeákon, Kiszomboron, Klárafalván, Makón, Makó-Rákoson, Maroslelén és Óföldeákon sem.

A tavalyi adatokat közzétevő Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ közölte: A székkutasi technológia továbbra sem üzemel, a lakosság átmeneti ivóvízellátása itt palackozott ivóvízzel valósult meg. Konténeres ivóvíztisztító berendezés a Makó térsége Ivóvízminőség-javító Program településein (Makó, Makó-Rákos, Kiszombor, Csanádalberti, Csanádpalota, Ambrózfalva, Kövegy, Földeák, Maroslele, Nagylak, Pitvaros, Óföldeák, Ferencszállás, Klárafalva) található. Az egészséges ivóvízellátást egész évben jellemzően innen oldották meg. Az átmeneti ivóvízellátást minden településen az ivóvíz arzén és/vagy bór tartalma indokolta, határértéket meghaladó fluorid nem volt. A Székkutas-Kakaszék településrész területén a határértéket meghaladó arzén és THM koncentráció miatt szükségessé vált a technológiai műszaki felülvizsgálata, mely időszak alatt a lakosság palackozott ivóvízzel történő ellátása
biztosított volt. Kalcium-klorid adagolás került bevezetésre, melyet követően a vízminőség helyreállt.

Amint az a község honlapján olvasható: „Az Új Széchenyi Terv Környezet és Energia Operatív Program keretén belül Hódmezővásárhely-Mártély-Székkutas Ivóvízminőség-javító Önkormányzati Társulás pályázatot nyújtott be, mely 2012. március 29-én támogatásban részesült. A Támogatási Szerződés 2012. június elsején lépett hatályba. A projekt megvalósítás kezdő időpontja 2012 július 10-e volt, míg a várható befejezése 2014. november 30.

A támogató által elfogadott projekt összköltség 1 milliárd 671 millió 475 ezer 878 forint volt.

A pályázat célja Hódmezővásárhely-Mártély-Székkutas Ivóvízminőség-javító Önkormányzati Társulás projektcsoportjához tartozó települések ivóvízminőség-javító fejlesztésének végrehajtása, a lakosság egészséges ivóvízzel való ellátásának biztosítása. Magyarország Európai Unióhoz történő csatlakozása következtében kötelezettséget vállalt az Európai Közösség által 1998-ban elfogadott emberi fogyasztásra szánt víz minőségéről szóló 98/83/EK irányelv érvényesítésére. A hazai feladatokat az ivóvíz minőségi követelményeiről és az ellenőrzés rendjéről szóló 201/2001 (X.25.) Kormányrendelet szabályozza. A 2010. február 19-én megalakult önkormányzati társulásban résztvevő valamennyi tagtelepülés rendelkezik a rendeletben meghatározott komponensek (arzén, ammónium) valamelyikének határérték feletti előfordulásával a szolgáltatott ivóvízben, amely indokolttá teszi a projekt végrehajtását.

A fejlesztés során alkalmazandó műszaki megoldás, a saját vízbázisra alapozott, ún. önálló megoldás, eszerint a helyben, kutakkal felszínre hozott rétegvizet, nyers vizet hozzák előírás szerinti állapotba. A beruházás összesen nyolc vízellátó rendszer önálló fejlesztését foglalja magába: Hódmezővásárhely, Batida, Erzsébet, Kútvölgy, Szikáncs, valamint Mártély települések vízellátó rendszereinek önálló fejlesztését, továbbá Székkutas és Kakasszék-Erzsébet Kórház vízellátó rendszerének önálló fejlesztése során a külterületek ellátására távvezeték épül.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!