Szeged után Amerikában folytatja a vásárhelyi vízilabdakapus

Szentes és a megyeszékhely élvonalbeli csapatai után az amerikai egyetemi bajnokságban bizonyíthat ősztől Kovács Kristóf. A Bethlen gimnázium egykori tanulója 20 évesen vág neki a tengerentúli kalandnak. A fiatal sportoló az elmúlt szezonról, a Princeton ösztöndíjról és a rá váró kihívásokról is nyilatkozott lapunknak.

– Milyen idényed volt Szegeden, mennyire vagy elégedett saját és a csapat teljesítményével?

– Jól éreztem magam és nagyon örülök, hogy megismerhettem a csapatot! Úgy érzem, rengeteget tanultam és fejlődtem ez alatt az egy év alatt elsősorban mentálisan. A célunkat sajnos nem értük el, a nyolcba kerülést, de a 9. helyet igen, ami egy kis vigaszt jelent. A teljesítményünk nagyon hullámzó volt az egész szezon során, és talán a végére sikerült összerázódni – sajnos csak akkorra, mikor már nem volt esélyünk a nyolcba kerülni. Ez az utolsó négy győzelmünkön is látszódott, ahol olyan csapatok ellen nyertünk zsinórban, akik ellen pontokat vesztettünk a szezon során. A saját teljesítményemre is hasonlót tudok mondani: a szezon második felére érkeztem meg, és onnan kezdett el egyre jobban menni a játék. Tavasszal meccsről meccsre javultam és a végére csúcsosodott ki a formám. Emiatt van egy kis hiányérzetem, mert többet vártam magamtól, de ahogy említettem, nagyon hasznos volt ez az egy év a fejlődésem szempontjából.

– Hamarosan a Princeton Egyetem hallgatója és játékosa leszel. Hogy jött össze az amerikai ösztöndíj, mit fogsz odakinn tanulni?

– Nagyon régóta ott motoszkált bennem, de a covidos évben ültette el a bogarat a fejemben egy vízilabdás, aki kint tanult. Tőle rengeteg segítséget kaptam, és belevágtam a projektbe. Először utánanéztem csapatoknak és írtam nekik, hogy ki vagyok és milyen vízilabdás. A vízilabdás tudásommal felhívtam a Princeton figyelmét, de mivel a világ egyik legjobb egyeteme, fontos számukra a tanulmányi háttér is. Miután megbizonyosodtak róla, hogy jó tanuló vagyok, elkezdődött a folyamat. Az edző összefoglalta a teendőket, és ki is hívott az egyetemre megnézni, amit elfogadtam. Meg kellett csinálnom egy speciális nyelvvizsgát, ami direkt az egyetemi felvételihez lett kitalálva. Ezzel nagyon sokat szenvedtem, mert különösen nagy elvárás, és csak ezek után kezdhettem el a felvételi procedúrát. Eleinte kétségeim voltak azzal kapcsolatban, hogy ki szeretnék-e menni, de ez egy olyan lehetőség a világ egyik top egyetemén, amit nem lehet kihagyni.

Két szak között vacilláltam, a molekuláris biológián és a biológiai, és vegyészmérnökin. Az egyetem egyedi rendszerének köszönhetően könnyen lehet szakot váltani, ami nagy segítséget jelent, és akár a második év végén is lehet változtatni azon, mit szeretnék tanulni. Most a mérnökire hajlok jobban, és azt is fogom elkezdeni, arról könnyebb is váltani másik szakra, ha szeretnék, mivel a mérnöki képzés sokrétűbb.

– Mikor indulsz? Milyen teendőid vannak előtte?

Most, hogy vége lett a szezonnak azzal, hogy az utolsó rostán kiestem az U20-as vb-re készülő válogatott keretből, már nincsen vízilabdás teendőm. Az egyetemen augusztus 17-ig kell megjelennem, de előtte Kaliforniában lesz csapatösszetartás, ami az egyetemtől független szervezésben áll. Kaptam egy 64 oldalas kézikönyvet edzéstervvel az erőnléti edzőtől, ugyanis ott kint nem sok lehetőség lesz alapozni, mert szeptember 1-én már meccseink lesznek. Emellett sok pihenés és az utolsó dolgok intézése van hátra, például a vízum interjúm július 20-án lesz.

– Milyen körülmények közé költözöl, hogy zajlik majd ott az egyetemi bajnokság?

– Amikor kint voltam, lenyűgözött a campus – mintha egy amerikai filmbe csöppentem volna. Az egyetem külseje alapján hasonlít Roxfortra, és nagyon tiszta a környezete. Volt szerencsém órákat látogatni, nagyon pozitív élményt jelentett. Az előadások menete nagyon egyedi, interaktív és diákcentrikus, valamint a termek, laborok felszereltsége is bámulatos. Meglepett, hogy a professzorok milyen segítőkészek és a diákok mennyire nyitottak. Személyes tapasztalataim után döntöttem el, hogy én itt szeretném folytatni a tanulmányaim. Rengeteg segítséget kaptam a csapattársaimtól, és nagyon sokan írtak, amikor felvettek, hogy gratuláljanak. Kaptam tanácsadókat, akik segítenek az egyetemi ügyekben. Úgyhogy ott tényleg mindent megtalálok, amire szükségem van.

A bajnokság csak ősszel megy, hogy a diákok tavasszal tudjanak a tanulmányaikra koncentrálni. De a szezon közben minden hétvégén több meccs is lesz az ország különböző helyszínein. A konferencia meccsek a legfontosabbak, ha ugyanis megnyered a konferenciád, akkor kerülhet be csapat a nemzeti rájátszásba, amit december közepén tartanak Kaliforniában.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!