Szeged: a Szent Gellért Fórum termálvize folyik a Tiszába
A Szeged-Béketelep városrészben élők ugyanis többen hosszú ideje panaszkodtak az elviselhetetlen bűzre. Kiderült, a kellemetlenségek ,,gazdája” a Szent Gellért Fórum és annak a termálvize. A borítóképen a Hotel Gerardus épülete, a fotó illusztráció.
Ahogy a Telex még februárban írta, a környéken élők és a gyakran arra járók főként a szúrós ammóniaszag miatt panaszkodtak. Fodor Antal önkormányzati képviselő kezdeményezte is a Szent Gellért Fórum használt termálvizének vizsgálatát. Az kiderült, hogy a kellemetlen szag onnan jön, egész pontosan ahol a zárt csővezetékből belefolyik a nyílt csatornába.
Közben azt írják, elkészült a független, hitelesített laboratórium elemzése, amelyhez korábban mintát vettek a termálvízből, amit a szegedi Szent Gellért Fórum területéről engednek a városi esővízgyűjtő csatornába. A termálvíz hőmérséklete 43,2 fok volt a mintavétel februári napján, noha az engedélyezett legmagasabb vízhőmérséklet 30 fok lenne.
Az Egyházmegye sportközpontjában saját termálkutat fúrattak, és közben az is kiderült, hogy az egyházi sportközpont szállodájának, a négycsillagos, 50 szobás Hotel Gerardusnak saját termálvizes medencéje van, de az nem világos, hogy azt eddig ki és mire használhatta, mert a szálloda kínálatában nem szerepelt. Ezt a medencét úgy alakítanák át, hogy ne termálvízzel, hanem ivóvízzel lehessen feltölteni.
Fodor Antal arra keresi a választ, hogy mi történik a Szent Gellért Fórumban a vízzel együtt a felszínre kerülő metángázzal, mert erről nem kapott tájékoztatást. Ahogy írják, termálvíz mellett előszivárgó, egyébként színtelen és szagtalan metánt, amely a földgáz egyik alkotórésze, az előírásoknak megfelelően kell kezelni a termálkutaknál. Ez a gáz pedig mérgező, a levegővel keveredve robbanékony, egyébként pedig az üvegházhatást, a Föld felmelegedését előidéző gázok egyike. Ezért és a robbanásveszély miatt nem helyes „csak úgy kiengedni” a gázt, így a termálvizet használó intézményeknél, például gyógyfürdőkben összegyűjtik és elégetve fűtésre használják, ráadásul egy tanulmány szerint egy átlagos hazai termálkút évente mintegy 400 ezer köbméter metángázt hozhat a felszínre, ami a levegőbe engedve több mint 6000 tonna szén-dioxiddal egyenlő mértékben növeli a globális felmelegedést.
Kiss-Rigó László megyéspüspök és a Szeged-Csanádi Egyházmegye a beruházást, épp a termálvizes fűtés és a napelemek miatt, a zöld gondolkodást emelte ki, és hivatalos kommunikációjukban, a vallási értékekhez is kapcsolódva, (a központ melletti hat hektáros véderdőre utalva akkor) teremtésvédelmi szempontokat is említenek.
A kép forrása: booking.com
Hozzászólások lezárva.