sajatbanner

Saját kezébe vette az egyetem a radiológiai ellátást

Zökkenőmentesen zajlik a betegellátás a Szegedi Tudományegyetem újjászervezett Radiológiai Klinikáján. Az Affidea Magyarország Kft.-vel kötött előnytelen szerződés felmondásának köszönhetően a Szegedi Tudományegyetem saját hatáskörben biztosítja a lakosság radiológiai ellátását, Magyarországon egyedülálló korszerű eszközparkkal.

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) 2004-ben szokatlanul hosszú időre, 25 éves időtartamra az Affidea Magyarország Kft.-t bízta meg a radiológiai szolgáltatások biztosításával. A szerződést a felek egy nappal Magyarország európai uniós csatlakozása előtt írták alá, amivel hosszú időre valósággal gúzsba kötötték az egyetemet – részletezi az intézmény lapunkhoz küldött közleménye.

A szerződés megtiltotta a megbízó számára radiológiai eszközök beszerzését a gyógyító tevékenységek kiszolgálására, és azok használata az egyetemi oktatás és kutatás számára nehézségbe ütközött. Emiatt az egyetem nem tudott indulni diagnosztikai eszközparkot igénylő kutatási pályázatokon, és nem tudott kiegészítő bevételre szert tenni külföldi betegek radiológiai ellátásából sem. A szerződés másik problematikus eleme az volt, hogy az elmúlt több mint másfél évtized során több olyan finanszírozási változás történt, amelyet a szerződés keretében nem lehetett kezelni. E változások egyik legabszurdabb következménye az volt, hogy előállhatott olyan helyzet is, amikor az Affidea magasabb összeget követelt az egyetemtől, mint amennyi az egyetemnek jár az Egészségbiztosítási Alaptól az adott szolgáltatásért. Ezeket a változásokat nem lehetett szerződés-módosítással lekövetni, a közbeszerzési szabályok ezt nem engedik. Az Affidea és az egyetem szerződésben rögzített kapcsolata egyre inkább elszakadt a finanszírozási és gazdasági környezetben bekövetkezett változásoktól.

A fentiek miatt az Egyetem 2016-ban elkezdte mérlegelni, hogy – közös megegyezéssel – kilép a számára rendkívül hátrányos szerződésből. Ehhez mindenekelőtt kormányzati támogatásra volt szüksége. A kormány 2018 tavaszán 4,8 milliárd Ft forrást ítélt meg a szükséges radiológiai eszközpark beszerzésére, elősegítve azt a kimondott kormányzati célt, hogy a közfinanszírozott egészségügyben a magán-és közfinanszírozott ellátások elkülönítése egyértelműen megvalósulhasson.

A beszerzések 2019 júniusában lezárultak, de a felek nem tudtak megegyezni a szerződés közös megegyezéssel történő megszüntetéséről. Emiatt az egyetem 2019 október végén a szerződést 2020. május 31-re felmondta, és mivel a közös megegyezés nem jött létre, az SZTE arra kényszerült, hogy kiépítse a százas nagyságrendű eszközpark elhelyezésének új helyszíneit. A projekt külön bravúrja volt, hogy a munkálatok befejező szakasza egybeesett a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos korlátozó intézkedésekkel. Az átállás 2020. május 31-én éjfélkor zökkenőmentesen megtörtént, a betegeket azóta az egyetem fogadja az újonnan megépített vagy felújított helyszíneken, a Magyarországon egyedülálló korszerű eszközparkkal.

A 4,8 milliárd forintos célzott kormányzati támogatásból megvalósuló, országosan is kimagasló technológiai fejlesztés eredményeként mostantól a dél-alföldi régió legmagasabb progresszivitási szintű egészségügyi ellátó intézmény-komplexumaként a Szegedi Tudományegyetem saját hatáskörben biztosítja a lakosság radiológiai ellátását. A megújult eszközparkot ma Palkovics László is megtekintette. Az innovációs és technológiai miniszter elmondta: az, hogy egy orvostudományi egyetemnek ne legyen saját képalkotó diagnosztikai rendszere, amit részben az oktatásban, a betegellátás terén és a kutatás során tud használni, nem elfogadható.

Rovó László rektor örömét fejezte ki, hogy a miniszter jelenlétével hitelesíti az egyetemi képalkotó diagnosztikai rendszer megteremtéséhez szükséges három év erőfeszítéseit.  A Szegedi Tudományegyetem radiológiai kapacitása európai színvonalúvá vált, mondta. – Ez a cél egyetemünk számára alapvető minden területen. Gondoljunk csak a tavaly átadott hibrid műtőre, most a képalkotó rendszereket fejlesztettük, a sebészeti terápiás osztályok racionalizálásával folytatódik a fejlesztés. Ennek az innovációs folyamatnak a következő állomása lesz a Fül-Orr-Gégészeti és Fejnyaksebészeti Klinika új épületszárnyának szeptemberi átadása – hangsúlyozta .

Fendler Judit kancellár elmondta, hogy a radiológiai ellátás egyetemi kézbe vétele unikális vállalkozás volt. – Amikor ezt a szolgáltatást 25 évre kiszervezték az egyetem hatásköréből, akkor egy jelentős nyereséget termelő szolgáltatást vettek el. Az egyetemnek az az alapvető célja, hogy ezt a nyereséget megteremtve visszaforgassa a gyógyítás, a kutatás és az oktatás azon területeire, ami az egyetem számára a kiválóságot biztosítja. Meggyőződésünk, hogy a piaci szolgáltató által nyújtott hatékonyságot az egyetem is biztosítani tudja. Mostantól tudunk elindulni gépbeszerzési és kutatási pályázatokon és a külföldiek számára is tudunk térítéses ellátást biztosítani. Vagyis nem „csak” arról van szó, hogy 100 gépet telepítettünk, egy ilyen magas színvonalú radiológiai eszközpark beüzemeléséhez jelentős informatikai háttér kialakítása is szükséges. Az egyetem számára ennek a kiépítése is hatalmas lehetőséget adott a fejlesztésre – tette hozzá a kancellár.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!