Rovarlárva takarmány előállító üzem fejlesztésére nyert 485 millió forint támogatást egy vásárhelyi cég
Közel egymilliárdos beruházást tervez a Pál utca 50. alá bejegyzett BSF Systems Kft.
Kutatás-fejlesztés a fő tevékenysége annak a 2019 végén alapított vásárhelyi társaságnak, amely a nyár során 485 millió forint vidékfejlesztési támogatást nyert takarmány előállító üzem fejlesztésére. Az uniós támogatásokat listázó kormányzati portál adatbázisa szerint a tervezett projekt összköltsége meghaladja a 970 millió forintot.
Érdekesség, hogy 2020-ban mindössze 857 ezer, tavaly pedig alig több mint 8 millió forintos forgalmat bonyolított a cég, amelynek már 9 alkalmazottja van. A cégadatok szerint a vállalkozás többségi tulajdonosa egy vásárhelyi magánszemély, továbbá egy politikán kívüli befektető, az Impact Ventures I. Magántőkealap is ott szerepel a tulajdonosi körben. A támogatást elnyerő társaság fekete katonalégy lárváját tenyészti és dolgozza fel, takarmányozási céllal. Egy kisüzemük van Csongrád-Csanád megyében, azon belül is Forráskúton, és egy nagyobb feldolgozó létrehozását vették célba, ahol ahol már ipari mértékű alapanyag előállítást tudnak végrehajtani. Korábban arról cikkeztek, hogy Orosházán épülhet meg a 30-35 fő foglalkoztatását biztosító új telephely, a kormányzati portál viszont Hódmezővásárhelyt jelöli meg a támogatott projekt helyszíneként.
A feldolgozásra szánt rovar egy egyenlítői éghajlaton honos légyfaj, melyet hatodmagával együtt engedélyeztek az Európai Unióban tenyésztésre és takarmányozási célú felhasználásra. Nagyon rövid életű, nem invazív fajról van szó, melynek mindössze 45 nap a teljes életciklusa. Nem táplálkozik, csak vizet vesz magához, nincs táplálkozásra szolgáló szájszerve, tehát nem száll rá ételekre, nem terjeszt fertőzéseket vagy baktériumokat. A házilégynél nagyobb, nagyjából darázsméretű fajtáról van szó. A telet nem éli túl, nagyjából 13 fok az, melyen kellemesen érzi magát, azalatt elpusztul.
Hozzászólások lezárva.