Radicsné Ruzsa Ilona nem is számított a Pro Urbe-díjára

Alaposan meglepődött, hogy nyugdíjas korában kapta meg a vásárhelyi közgyűléstől a Pro Urbe-díjat azért a munkáért, amit nagyobb részt aktív korában végzett, mint magyar-francia szakos pedagógus és a Magyar-Francia Baráti Társaság alapító tagja és titkára.
– Tulajdonképpen már aktív éveim után vagyok, tehát nem számítottam rá, hogy egyáltalán felterjesztenek erre a kitüntetésre. Nagyon-nagyon meglepődtem, illetve nagyon örültem neki, hogy Pro Urbe-díjat kaptam, valószínűleg azért a munkáért, amelyet francia tanárként, illetve a Magyar-Francia Baráti Társaság vezetőjeként több mint harminc év alatt végeztem – mondta Radicsné Ruzsa Ilona, aki a kitüntetését a március 15-i díszközgyűlésen vehette át.
– Nagyon szeretem Franciaországot, a francia nyelvet, a francia irodalmat. Magyar–francia szakosként ez a kapocs – úgy gondolom – valahol Debrecenben, egyetemi éveim alatt kezdődött, ahol kiváló tanáraim voltak. Közülük kettőt emelek ki: Herma Józsefet, aki később az UNESCO egyik osztályvezetője lett, illetve Gorilovics Tivadart, aki irodalmat tanított nekünk, és műfordítóként is jelentősnek számított. Kezdő tanár koromban hét nyáron át Csillebércen a francia úttörődelegáció tolmácsa voltam. ’72-ben egyetemistaként kerültem ki először Franciaországba (méghozzá Vásárhely testvérvárosának közelébe), egy Hajdú-Bihar megyei úttörődelegáció tolmácsaként. Ez a delegáció tanulmányi verseny győzteseiből, illetve árvaházban nevelkedett kiváló gyerekekből állt. Nem is gondoltam, hogy hat év múlva, 1978-ban majd itt leszek, és ’78-tól tulajdonképpen ápolhatom ezeket a kapcsolatokat. Úgyhogy azt hiszem, ezt a sors intézte így – avatott be pályája kezdetébe.
A Méhkeréken született (ahogy Kozma János, szintén Pro Urbe-díjas gyermekorvos is) Radicsné Ruzsa Ilona öt évig a sarkadi Ady Endre Gimnáziumban tanított, majd 16 évet a mai Corvinban (illetve annak jogelődjében, a Komócsinban) dolgozott, majd átkerült a Bethlen Gimnáziumba, ahonnan nyugdíjba is ment. De ahová 2021-ig visszajárt, időnként helyettesíteni is.
– Továbbra is nagyon sokat olvasok, ha van időm, franciául is, és a francia nyelvű TV5-öt nézem a televízióban – mondta.
Dr. Radicsné dr. Ruzsa Ilona az Akadémiai Pálmarend lovagi fokozatát (amelyet még Napóleon alapított 1808-ban) 2013-ban a Francia Nagykövetség kulturális tanácsosától, a Francia Intézet igazgatójától, Hervé Ferrage-tól vehette át. Az elismerést azoknak adományozzák, akik jelentősen hozzájárulnak a francia nyelv és kultúra népszerűsítéséhez.
A most kitüntetett pedagógus a 32 éve működő Magyar-Francia Baráti Társaság alapító tagja és titkára. Az Ismerd meg Franciaországot! városi vetélkedők és az országos francia nyelvű versmondó versenyek megálmodója és főszervezője évtizedek óta. Diákjai számos elismerést nyertek megyei és országos versenyeken egyaránt. Számára nemcsak Franciaország és Magyarország közötti kapocs fontos, hanem Hódmezővásárhely és francia testvérvárosa, Vallauris kapcsolata is. E kapocs erősítését szolgálták a szervezésével megvalósított Magyar és Francia Napok sokszínű eseményei, valamint a franciaországi utazások, amelyeken tanítványai és a francia kultúra iránt érdeklődő vásárhelyiek is részt vehettek.
A Hódmezővásárhely Közszolgálatáért kitüntetést 2008-ban kapta meg.
Hozzászólások lezárva.