Pompás paripák és gyönyörű kocsik a lovas bandériumos, fogatos felvonuláson
Nem panaszkodhatott, aki szombaton kora délután megnézte a Hódmezővásárhelyi Gazdasági Egyesület 119. Gazdabálja előtti lovas bandériumos, fogatos felvonulást. Pompás paripák és gyönyörű kocsik érkeztek a Fekete Sas elé.
Aki egyszer már látta a Hódmezővásárhelyi Gazdasági Egyesület által szervezett lovas, bandériumos felvonulást, az is elámult a lovasok és a fogatok láttán, amelyek szombaton délután érkeztek meg a Fekete Sas elé, Perényi János, az egyesület ügyvezető alelnökének a vezetésével.
A menetben ismét ott volt a Szilvásváradi Állami Ménesgazdaság lipicai négyes fogata, valamint a Mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság nóniusz ötös fogata is.
– Ezek a lovak hozzá vannak szokva, hogy fogatban legyenek, úgyhogy nekünk a felkészítés annyi volt, hogy tegnap bejárattuk őket. Ma befogtuk és tudják a dolgukat – mondta Koren Csaba, a Szilvásváradi Állami Ménesgazdaság hófehér lipicai négyes fogatának hajtója, aki, ahogy általában a lovasok, dijugratóként kezdte, és csak később ült át a nyeregből a kocsiülésre. A vásárhelyi felvonulásra érkezett fogat heréltekből és egy ménből állt. – Versenyeztem, azaz hivatalos sportoló is voltam, de most már olyan jó 30 éve fogathajtó vagyok – tette hozzá.
A szilvásváradi fogat egyébként egy erre az alkalomra készített, díszes Esterházy kocsit húzott, s most nagy sikert aratott a felvonulásra érkezett vásárhelyiek körében. Legalább akkorát, mint a fekete lovakból álló, Cziráki-Esterházy kocsi elé kötött, a Mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaságból érkezett nóniusz ötös fogat.
– A nehéz veretes szerszám ápolása, a kocsirendbe rakása, legalább egy hetes munka volt. Azaz ennyi idő kellett ahhoz, hogy ide el tudjunk jutni – árulta el Papp János fogathajtó. – Egy tradicionális típusú mezőhegyesi nehéz veretes lőszerszám van a lovainkon, melyen különösen sok a sárgaréz. Nagy sallangok jellemzik, nagyon sok pityke van rajta, melyeket külön, kézzel és egyesével ki kellett fényesíteni. Tehát ahhoz, hogy ez a lószerszám egy ilyen pompásan nézzen ki, ilyen szép legyen, nagyon sok munkára van szükség – részletezte. A fogathajtó azt is elárulta, hogy 25 éve dolgozik Mezőhegyesen, és azóta foglalkozik a nóniuszokkal. – Egyes, kettes, négyes és ötös fogatot hajtok, mikor, mire van igény. És egyes fogatba képzek ki fiatal lovakat egészen világbajnoki szintig, 20 évig hazai és nemzetközi versenyeken magam is indultam – tette hozzá.
A mezőhegyesi kocsit véséssel és gumirádlival, illetve fékkel tették készítői elegánssá és ugyanakkor a mai kornak is megfelelővé.
A Fekete Sas előtt sorra vonultak el előbb a lovasok, nagy tapsot, időnként éljenzést is kiváltva, pompás, szemet gyönyörködtető paripáik nyergében, s nem csak az ismert, de nálunk szokatlan fajtákkal is.
Az őket követő fogatok szintén különlegesek voltak, és még egy igazi vásárhelyi kocsi is akadt köztük, mely különlegessége, hogy alkalmas személyek, de némi kis trükkel, akár termények szállítására is.
– A Gazdasági Egyesület által 1906-tól rendezett gazdabálakon úgy jelent meg a ló, hogy a Kossuth tér tele volt fiákerokkal. A környékbeli városokból, Szentestről, Orosházáról, Szegedről az összes fiákeros idejött erre az alkalomra. A bálozó családok ugyanis ezekkel érkeztek a bálba. A fiákerosok aztán éjszaka letakart lovakkal várták a hazafele induló vendégeket – idézte fel a múltat Perényi János, a Hódmezővásárhelyi Gazdasági Egyesület ügyvezető elnöke.
– Továbbra is meg akartuk jeleníteni a gazdabál előtt a lovat, de úgy, hogy összehoztuk egy másik régi hagyománnyal. Azzal, hogy egykoron a városnak két bandériuma is volt, a huszárok lévén egy katonai és egy parasztbandérium is. Ez utóbbiban résztvevők az öltözéke a fekete kalap, fekete mellény, fehér ing, fekete csizma volt. Lehetett látni, hogy ilyen öltözékbe jelentek most már a most felvonult lovasok, akik megértették, hogy ebben az öltözékben éltetik tovább ezt a hagyományt is – vázolta fel, hogyan alakult újjá a 2006 óta újra megrendezett gazdabálak előtti lovas, fogatos felvonulás hagyománya.
Azok a százak, akik csak kíváncsiak voltak a több, mint negyven lóra, és a tíznél is több fogatra, nem csak a látványukban gyönyörködtek, de a lovasokról a lovakról valamint a hajtókról és a fogatoktól is mindent megtudtak, az azokat bemutató Domokos Gábor agrármérnöktől, aki valammenyit részletesen felkonferálta.
– A tavaly már bemutatkozott mezőhegyesi és szilvásváradi fogatok mellett, itt van a vásárhelyi Kis János nóniuszfogata is. Ahogy tavaly, így az idén is a lovak színes kavalkádja vonult fel. A magyar fajták jeles képviselői, mint a lipicai, a nóniusz, furiozo north star mellett, érdekességként jelen voltak, nyereg alatt és kocsit húzva is fríz lovak, látható volt egy tarka pinto, de voltak arab lovak és ügető lovak is. A lovasok zöme Vásárhelyről és a város környékéről érkezett – összegezte látottakat.
A lovas, fogatos felvonulást az este 7-kor a Fekete Sasban – írásunk megjelenése után – kezdődő 119. Gazdabál követte.
Hozzászólások lezárva.