sajatbanner

Peres eljárást kezdeményez a hódmezővásárhelyi Polgármesteri Hivatal két Fideszes önkormányzati képviselő ellen

Cseri Tamás és Benkő Zsolt szerint a polgármester bűnös gazdálkodásának köszönhetően Hódmezővásárhely folyamatosan a csőd szélén táncol, ezért a Fidesz nevében azt szorgalmazzák, hogy csődbiztost nevezzenek ki az önkormányzat élére. Az önkormányzat erre reagálva hírnévrontás és anyagi károkozás szándéka miatt peres eljárást indít ellenük.

A két kormánypárti képviselő a polgármester rendszeres tájékoztatásai alapján jutott saját következtetéseire, ugyanis Márki-Zay Péter is mindig úgy nyilatkozik, hogy a város idei évre tervezett költségvetési hiánya mintegy 600 millió forint, és a 2021-es költségvetést ekkora veszteséggel tervezik. Ez azonban még csak terv, a költségvetést február 15-ig kell benyújtani. A képviselők ráadásul a sajtótájékoztatón felhívták minden olyan helyi vállalkozás és cég figyelmét, aki szerződéses viszonyban van vagy lesz a várossal, hogy innentől kezdve semmi garancia nincs arra, hogy számláik kiegyenlítésre kerüljenek. A polgármester ezt az állítást kategorikusan cáfolja, és emiatt a város jó hírnevének megsértése és vagyoni károkozás miatt peres eljárást kezdeményez Cseri és Benkő ellen.

Azzal, hogy a két képviselő teljesen alaptalanul, fizetésképtelenséget vizionál, mondta Márki-Zay, bizonytalanságot keltenek a város beszállítóiban, további, versenyképes beszállítókat tudnak elriasztani és felverhetik az árakat is.

Amikor ő polgármester lett, akkor 1 milliárd forint tartozása volt a városnak a beszállítók felé, ma mindenkit ki tudnak fizetni.

Márki-Zay szerint hazugság a helyi képviselők azon kijelentése is, hogy más városok ne lennének nehéz helyzetben. Ezzel kapcsolatban Makót emlegették, ahol viszont szinte nullára levágták, de legalábbis jelentősen megnyirbálták a szociális kiadásokat. Makó költségvetésében ráadásul voltak bizonytalanságok, még a Covid-járvány kitörése előtt is.

A járványon felül Magyarországon azonban a kormány elvonásai is sújtják az önkormányzatokat. Ráadásul, ha éppen Győr, Székesfehérvár, Debrecen és több más, csakis Fideszes vezetésű, Megyei Jogú Város nem lett volna nehéz helyzetben, akkor vajon miért lett volna szükség december 24-én mindannyiuk számára 1,38 milliárd forintos kompenzációt adni?

Márki-Zay Péter elmondta, ha ezt a kompenzációt ők és más, nem Fideszes vezetésű városok is megkapják, akkor gond nélkül fogják tudni a gazdálkodásukat folytatni. A kormány ígérte, hogy január második felében minden érintett várossal leül majd tárgyalni, ám ez elmondása szerint a mai napig nem történt meg.

A polgármester szerint Cseri Tamásnak és Benkő Zsoltnak nem őt kellene valótlanságokkal támadnia, hanem a térség országgyűlési képviselőjénél, Lázár Jánosnál elérni, hogy a kormány nyújtson kompenzációt Hódmezővásárhely felé is.

Cseri Tamás és Benkő Zsolt a sajtótájékoztatón magas fizetéseket, tanácsadói szerződést is említettek. Erre Márki-Zay elmondta, nem erre, hanem a korábbi városvezetésre volt jellemző a pazarló gazdálkodás, amikor a város javaiból egy szűk réteg részesült csak. Jelenleg, ismételte, valamennyi beszállítónak tudnak fizetni. Példákat is hozott a polgármester a korábbi pazarló gazdálkodásra:

  • A városban magas építményadót kellett fizetni, amelyet a Lázár János vezette önkormányzat vetett ki
  • Közfoglalkoztatottakkal gyártatta saját borosládáit Lázár János
  • Évente 50-120 millió forintos éttermi reprezentációs számlák voltak jellemzőek a Fidesz vezetés idejében
  • Vásárhelyen az áron felül vásárolt és felszereltetett kamerák
  • Hónapokig nem látott alkalmazottak voltak a Városházán, akik fizetést azonban kaptak
  • Az egyik önkormányzati alkalmazott a saját apjának szeretett volna egy 14 millió forintos szerződést, erdőlocsolásért
  • A strand vizét ivóvízzel töltötték fel, ami rendkívül drága volt

Ráadásul Lázár Jánost egyszer 23 milliárd forinttal kellett az államnak kisegíteni, és Márki-Zay Péter elmondta, amikor átvette a város vezetését, már akkor 10 milliárd forintnyi tartozása volt Hódmezővásárhelynek. Ennek a rossz gazdálkodásnak ők az örökösei. Ezen kívül Lázár Jánost követően került elő számos, a mostani vezetést terhelő kötelező kifizetés:

  • Belügyminisztériumnak egy korábbi támogatásból maradt mintegy 700 millió forintos összeg
  • A kórház felé is vannak ki nem fizetett összegek
  • A Volánbusznak, és cégek felé is állnak fenn tartozások

A 600 milliós elvonás mellett az önkormányzati bérleti díjak emelését és az adóemelést és új adók kivetését is megtiltották az önkormányzatnak. Tavaly a gépjármű-adó elvonás és a reklámadó megszüntetésével kapcsolatban is mintegy 150 millió forint kára keletkezett az önkormányzatoknak. Az ingyenes parkolással 50-60 millió forinttól esik el Hódmezővásárhely.

A polgármester szerint a Médiacentrum jelenleg Hódmezővásárhelyen sokkal pártatlanabb, mint korábban volt. Beszámol ugyanis a Fideszes képviselők sikereiről, segítségéről, vádaskodásáról is, és, noha bojkottálják a Médiacentrumot, de bármikor készek nyílt vitára, érvek ütköztetésére elhívni a kormánypárti képviselőket is. A Médiacentrum költségvetése jelenleg kevesebb, mint a Fidesz idejében volt.

Politikai kinevezett és politikai tanácsadók csak a Fidesz idejében voltak, mondta. Jelenleg 2 alpolgármester van, de Berényi Károly társadalmi munkában, ingyen látja el e feladatát, a Fidesz idejében viszont 3 főállású polgármester volt (Szabó János hivatalosan még nem alpolgármester, őt a veszélyhelyzet utáni városi közgyűlés nevezheti majd ki- B.T). Korábban autó, titkárság áll az alpolgármesterek rendelkezésére, és 2 havi jutalmat kaptak, magánutakra mentek repülővel a város pénzén. Ezek nem jellemzik a mostani alpolgármestereket.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!