Őszi virágzás ,,bolondította” a természetet Vásárhelynél is

Az idei nyár igen aszályos volt, az aszályos nyarak után pedig gyakran virágot hoz számos tavaszi virágzású növény. Nem egyszer szenzációként jelennek meg a hírek az ősszel nyíló orgona, vadgesztenye vagy gyümölcsfa virágai kapcsán, holott a jelenség távolról sem szenzációs, és nem is annyira ritka. Vásárhely környékén a napokban virágzott többek között a vadszilva, az alma és az orgona is.

Vadszilvafák virágoztak a Hódtó-Kis-tiszai-csatorna partján, nem messze innen egy almafa borult virágba Batidán. Kopáncsnál is hasonlóképpen néztek ki az orgonabokrok. Október végén nem mindennapos ez a jelenség, igaz, nem példa nélküli. 

Már a tavalyi évben is volt, hogy néhány fa virágzott, de most úgy tűnik, egyre gyakoribbá válik ez a jelenség. Ez annak tudható be, hogy a nyár nagyon hosszan tartó száraz volt, magas volt a hőmérséklet, és a növények számára kétféle stressz létezik, az egyik a hideg, a másik a száraz meleg, azt követően a szeptember egy kicsit csapadékosabb volt, és aki járt kint a természeteben, az tapasztalhatta, hogy kizöldült a határ

– mondta el a Vásárhelyi Televíziónak Hódi László növényorvos.

A növények a hosszan tartó hőség miatt lelassították a keringésüket, takarékoskodtak a tápanyagokkal, így ezt a tartalékot mozgósították az esős időszak után, amikor ráadásul 20 fok körüli volt a hőmérséklet az utóbbi napokban. Ősszel a fényviszonyok is hasonlóak a tavaszihoz, ez is „megtéveszti”’ a növényt, ami aztán nekiáll virágot hajtani. A méhek is kihasználják ezt, és elkezdik gyűjteni a nektárt. A népi megfigyelés szerint ezek a jelenségek enyhe őszt jeleznek előre.

Ez a jelenség nem új keletű, régi öregek azt mondták, ha ősszel virágoznak a fák, akkor hosszú ősz várható, egyre gyakoribb ez a jelenség, és egyértelműen a klímaváltozásra utal

– tette hozzá a szakember.

Az őszi virágzás a fákra, cserjékre nagyon sok esetben igaz. Nem ritka az ilyenkor nyíló orgona, számos gyümölcsfa, főként az alma és körte, és az olyan vad cserjék, mint a kökény, a galagonya, a vadrózsák, de néha a fehér akác is úgymond „megbolondul”.

Sajnos van ennek a természeti jelenségnek egy igen kedvezőtlen hatása is. Ezek a virágok ugyanis egyrészt sok tartalékot emésztenek fel a növényben, ráadásul a hidegben elfagynak a hajtások, így jövőre gyengébb termés várható az őszi virágzáson átesett fák, bokrok és cserjék esetében.  

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!