Orbán: 2024-ig fokozatosan visszavezetjük a 13. havi nyugdíjat

Három szakaszos gazdaságvédelmi intézkedéseket jelentett be a miniszterelnök, amelyek a magyar GDP 18-20 százalékát csoportosítják át.

A cél az, hogy amennyi munkahelyet a vírus tönkretesz, annyit hozzunk létre

– mondta Orbán Viktor miniszterelnök a köztévében bejelentett gazdaságvédelmi akciótervükről. A bejelentést azzal vezette fel, hogy „tíz év megfeszített munkával éppen egyenesbe jöttünk”, amikor szembe találtuk magunkat a helyzettel, amely bár nem tehetünk róla, de igazságtalan.


A miniszterelnök kifejtette, a gazdaságvédelmi intézkedéseket három ütemben hajtják végre. Az elsőbe azok tartoznak, amelyek már megvalósultak, a tb-járulékcsökkentések, a kata-sok adóelengedése és a bankhitelek törlesztésének felfüggesztése. Elmondta, a három szakasz a GDP 18-20 %-át csoportosítja át, köztük a jegybanki programokat is ideértve.

Emiatt a 2020-as költségvetéstől mint mondta: el kell térniük, erről rendelet fog ma megjelenni. A költségvetési hiányt 1-ről 2,7 %-ra emelik.

  1. A rövidített munkavégzés esetén átvállalják a munkáltatóktól a bérköltségek egy részét.
  2. Munkahely-teremtés érdekében 450 milliárd Ft értékben támogatnak beruházásokat.
  3. Kiemelt ágazatokat, mint a turizmus, az egészség- és élelmiszeripar, mezőgazdaság, építőipar, logisztika, közlekedés, film- és kreatívipar támogatni fognak, hogy újra tudjanak indulni.
  4. Kamat- és garanciatámogatott hiteleket biztosítanak magyar vállalkozásoknak, 2 ezer milliárd forint feletti értékben.
  5. Négy részletben visszaépítik a 2009-ben megszűnt 13. havi nyugdíjat. 2021 februárban a januárin felül még egy hetivel több nyugdíjat fognak kapni a nyugdíjasok, ahogyan ez lesz 2022-ben, 2023-ban és 2024-ben is.

Most a munkahelyeket kell menteni, de nem feledkezhetünk meg a nyugdíjasokról sem, akiket a legjobban fenyeget a mostani helyzet

– indokolta az ötödik intézkedést Orbán. A programot Palkovics László innovációs és technológiai miniszter fogja koordinálni, Bártfai-Mager Andrea tárca nélküli miniszter az állami vállalatok részvételét dolgozza ki az intézkedésekben, a források biztosítását pedig Varga Mihály pénzügyminiszter végzi – írta le a bejelentés végén a közben a háta mögött szobrozó miniszterek feladatait a kormányfő.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!