Öntik a milliárdokat a mezőhegyesi ménesbirtokba

2,6 milliárd forintból modernizálták a technológiát a mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. tehenészetében. Szeptemberben a szarvasmarha telep további korszerűsítéséről írtak alá 1,9 milliárdos szerződést, és Lázár János bejelentése szerint még 1,9 milliárdból képzési központot építenek.

A vízágyon fekvő állatok maguk döntik el, hogy mikor mennek fejésre, amelyet egy automata, dupla beállású rendszer végez el. Eközben a tehenek egyénre szabottan kapnak plusz takarmányt. Számítógép méri és vezéreli a páratartalmat, a világítást, a hőmérsékletet. A telep Európában is egyedülálló módon teljesen robotizált technológiát alkalmaz, valamennyi egyed GPS-nyomkövetővel van ellátva, amely méri az éllettani funkciókat – számolt be az MTI a tegnapi sajtóbejárásról.

Alig egy hónappal a használatba vétel után hatszázalékos termésnövekedést értek el a teljesen automatizált technológiával működő mezőhegyesi tehenészetben, amelyet 2,6 milliárd forintos hazai beruházással valósítottak meg. A fejlesztés körülbelül tíz év alatt térül meg – hangzott el a tájékoztatón.

Lázár János kormánybiztos hangsúlyozta, új korszak köszöntött be, amelyre a koronavírus-járvány is rávilágított: invesztálni kell az élelmiszerellátásba és az élelmiszerbiztonság növelésébe.

Ennek tükrében nem meglepő, hogy az állami tulajdonban lévő társaság szeptember 10-én a szarvasmarha telep további korszerűsítéséről írt alá szerződést: 1 milliárd 877 millió forintért a szegedi székhelyű RZB Invest Kft. fog egyebek mellett mérlegházat, szalmatárolót, növendékistállót, fedett etetőteret, takarmánytárolót, raktárakat, irodaházat, gépszínt, karbantartó műhelyt, ellető istállót, hídmérleget és új útburkolatokat építeni a gazdaságban. Az uniós közbeszerzési értesítőben megjelent újabb beruházás kapcsán kérdést küldtünk a társaság vezetésének, hogy mikorra térülhet meg a ráfordítás, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ.

Lázár tegnap azt is bejelentette, tárgyalnak az állatorvosi egyetemmel, hogy Magyarországon állatorvos ne végezhessen úgy, hogy nem járt gyakorlaton a mezőhegyesi tehenészetben. Ehhez 1,9 milliárd forintból képzési központot építenek, amely a tervek szerint egy év alatt készül el.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!