sajatbanner

Önkormányzati százmilliók kellenének ahhoz, hogy a HFC itthon játssza NB III-as meccseit

Öt éve húzódik a vásárhelyi stadion lelátójának lefedése, ami nélkül nem játszhatja itthon hazai NB III-as mérkőzéseit a HFC. A fejlesztéshez 205 millió TAO-s forrás szerzett Hódmezővásárhely Sportjáért Alapítvány, amit az eredeti elképzelések szerint kevesebb mint 100 millióval kellett volna kiegészítenie az önkormányzatnak, de az elmúlt évek építőipari drágulása miatt az önerő többszörösére is szükség lehet a beruházás megvalósításához.  

„A Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) a fedett lelátó hiányában a mostani szezonra nem engedélyezte, hogy a hódmezővásárhelyi városi stadionban rendezzük meg NB III-as csapatunk hazai mérkőzéseit” – tudatta közleményben a HFC a múlt heti bajnoki rajt előtt. Az együttes Mórahalmon, a klub székhelyétől 50 kilométerre játssza majd hazai találkozóit. 

Az MLSZ döntése a váratlan bejelentés ellenére borítékolható volt, hiszen a szövetség infrastruktúra szabályzata évek óta egyértelműen leszögezi: „NB III-ban legalább 200 ülőhely, a stadion egyik partvonal melletti lelátóját 50 százalékban be kell fedni. Legalább 1 darab épített büfé megnyitása mind a hazai, mind a vendégnézők részére kötelező.”

Nem fér bele

Tudták ezt Vásárhelyen is. 2016 augusztusában a Délmagyarország arról írt, hogy „a városi stadiont is szeretné a klub az önkormányzat segítségével tovább fejleszteni, ezúttal a főlelátó a soros. Lebontanák a régit, és fedettet építenének helyette, a pályázat jelenleg elbírálásra vár, siker esetén jövő nyárra elkészülhet. A bruttó 236 millió forintos költséget 70 százalék taós pénzből és 30 százalék város által biztosított önerőből fedeznék.” 

A 2016/2017-es idényben végül mintegy 205 millió forint TAO-s támogatást ítélt meg az MLSZ Hódmezővásárhely Sportjáért Alapítványnak (HSA). Az önkormányzat sporttanácsnokának 2018 júniusában íródott beszámolójából azonban kiderült, a stadionban építendő fedett lelátó 300 milliós költséggel tervezett kivitelezése nem kezdődött meg, mert „az építőiparban végbement áremelkedés miatt egyetlen kivitelező sem tudott olyan ajánlatot adni, amely belefért volna az MLSZ által elfogadott költségvetésbe.” Hozzátette: „a támogatás az MLSZ erre a célra elkülönített számláján található. A szövetség által jóváhagyott és a tényleges megvalósítási költség közötti különbözet és műszaki tartalom a 2017/2018-as sportfejlesztési programba került beillesztésre. Ennek jóváhagyása folyamatban van.”

Ehhez képest az MLSZ  kiadott támogatási igazolások jegyzéke szerint a HSA 2017-ben 52,4 millió, 2018-ban 15,8 millió, 2019-ben 6,4 millió, 2020-ban pedig 10,4 millió forint támogatásban részesült. A beruházás mégsem kezdődött el. A HSA 2019. évi beszámolójában azt írták, a városi stadion fedett lelátó építési projektjére a szükséges önerő nem állt rendelkezésre.

Nincs válasz

Legutóbb 2020 végén nyilatkozott lapunknak a témában a HFC elnöke. Érdeklődésünkre akkor azt írta Horváth Zoltán, a stadion lelátójának lefedése adminisztratív szakaszban van, bízik benne, hogy tavasszal elkezdődhet a beruházás. 2021 júniusában ismét kérdést küldtünk a témában a klub vezetőjének azzal kapcsolatban, hol tart a stadionprojekt, de nem kaptunk választ. A napokban újfent rákérdeztünk nála egyebek mellett arra: mi volt az oka, hogy a tavaly már beharangozott stadionfejlesztés idén tavasszal nem kezdődhetett el? Arra is kíváncsiak voltunk, mekkora pluszkiadást és bevételkiesést jelenthet a HFC-nek, hogy Mórahalmon kénytelen játszani hazai mérkőzéseit? Egyetlen kérdésünkre sem kaptunk választ.

Ami viszont igen valószínű, hogy a 2018-ban 300 milliósra becsült beruházást ekkora összegből már nem lehet megvalósítani. Azóta tovább nőttek az építőipari árak, s mivel a fejlesztéshez legalább 30 százalékos önerőt kell biztosítania a HSA-n keresztül az önkormányzatnak, komolyan a zsebébe kellene nyúlnia a városnak, hogy bennmaradás esetén 2022 nyarától újra a városi stadionban szurkolhassanak a vásárhelyiek a HFC-nek. 

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!