Nyomozók vitték el Újszentiván polgármesterét – költségvetési csalás lehet a vád
A Szegedi Járási Ügyészség letartóztatását indítványozta annak a három férfinak, akik egy munkásszálló építése során okoztak 222 millió forint vagyoni hátrányt az állami költségvetésnek, írja a Csongrád-Csanád Megyei Főügyészség sajtóközleménye. Ma testületi ülés lesz a településen.
A HVG szerint 70 millió forintot utalt saját cégének egy munkásszállóra szánt pénzből. Úgy gondolják, hogy a túltervezett költségekből származhatott a pénz.
A megalapozott gyanú szerint 2017 júliusában nyújtott be támogatási kérelmet a Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatalhoz, melynek alapján még ugyanezen év októberében 222 millió forint vissza nem térítendő támogatást kapott a község a Nemzeti Foglalkoztatási Alaptól. A pályázattal összefüggésben kapcsolattartóként az önkormányzat egy alkalmazottját jelölték meg. A pályázatban a projekt teljes bekerülési költségét 371 millió forintban jelölték meg, 149 millió forint saját forrás megléte mellett. A polgármester a támogatási kérelemben a beruházás teljes költségét valótlanul túlárazta az eljáró kormányhivatali alkalmazottakat megtévesztve.
A közbeszerzésbe egy a polgármester ismeretségi körébe tartozó budapesti építőipari céget vontak be, melyre azért volt szükség, hogy a túlárazott kivitelezéssel összefüggésben számlák kibocsájtásával a támogatási összeg lehívását biztosítsák. A valóságban a kivitelezést a polgármester által kijelölt cégek végezték, az általa irányított önkormányzati alkalmazott közvetítésével.
A munkásszálló kulcsrakészen 258 millió forintból megvalósult, a fent maradó 113 millió forintból a budapesti cég vezetőjével a polgármester mintegy 70 millió forintot a saját cégének utaltatott, majd abból társasházakat épített, ingatlant vásárolt. A fenti összegből 10 millió forintot még egy szociális szövetkezetnek utaltak, míg a további összeg sorsa egyelőre ismeretlen.
A különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás, valamint hűtlen kezelés bűntette miatt indult eljárásban az ügyészség a szökés, elrejtőzés, a bűnismétlés, valamint az eljárás meghiúsításának veszélyére figyelemmel tett indítványt a gyanúsítottak letartóztatásának egy hónapra történő elrendelésére. Az eljárás meghiúsításának veszélyét alátámasztják azok az adatok is, melyek szerint a polgármester és munkatársa többször próbáltak tanúkat befolyásolni.
Az ügyészi indítvány tárgyában a Kecskeméti Járásbíróság nyomozási bírója fog dönteni a mai napon megtartott ülésein.
Az RTL Klubnak arról is vannak információi, hogy ezzel párhuzamosan azzal kapcsolatban is folyik eljárás, hogy a településen fantom-közmunkásokat jelentettek be. Putnik Lázár egyébként már korábban is került be a híradásokba, amikor ő, valamint Tiszasziget polgármestere, Ferenczi Ferenc voksturistákat jelentett be a településekre. Abban az ügyben a vádirat szerint 2010 és 2014 között a két polgármester és segítőik közreműködésével jutottak fiktív lakcímhez honosított magyarok. A két településvezető összesen 142 esetben asszisztált fiktív lakcímbejelentéshez, egyikük maga is aktívan írta alá a szállásadói lapokat, másikuk pedig szállásadókat beszélt rá a lapaláírásra.
Szintén a HVG tudomása, hogy Újszentivánon mára testületi ülést hívtak össze, amelyen a testület feloszlatását kezdeményezik a képviselők.
Hozzászólások lezárva.