Növekszik a Körtvélyesi-holtág vízmegtartó képessége

Az Európai Unió 200 millió forintos támogatásából javítják a Körtvélyesi-holtág vízmegtartó képességét. A beruházás részeként kitisztítják a meglévő csatornákat, és olyan zsilipeket építenek, amelyek segítségével meg lehet tartani a halak szaporodásában döntő fontosságú kubikgödrökben a vizet. A projekt részeként egy szivattyús hajómalmot is üzembe helyeznek a Tiszán.

A Körtvélyesi-holtág vízmegtartó képességét azért kell növelni, mert a terület élővilága megcsappant az utóbbi évtizedekben. Intenzívebb összeköttetést kell létesíteni az élő folyó és a holtág között, ezért alakítják ki ezeket a csatornákat, melyekben a vizet a zsilipek segítségével meg is lehet tartani.

Tizenkét műtárgy lesz, és két kisebb, amelyekből 5 már kész, és van még több, amely készül, tehát folyamatban van, nyilatkozta a Vásárhelyi TV-nek Albert András, a Kiskunsági Nemzeti Park mártélyi természetvédelmi őrkerület-vezetője.

A vízmozgás szabályozásának központi eleme egy, a Tiszára telepített szivattyús hajómalom lesz, amely a folyó megújuló mechanikai energiáját, illetve alternatív lehetőségként napenergiát használva egy kisebb teljesítményű szivattyút üzemeltet majd. Ez egy egészen egyedi építésű úszómű lesz, amely a tápéi hajógyárban készül.

Évszázadokig hasznosították a folyó energiáját, a malmokban gabonát őröltek, illetve fűrészmalmokat lehetett üzemeltetni. Így az a gondolata támadt, hogyha őrölni és fűrészelni lehet a víz energiájával, akkor ennyi erővel szivattyúzni is lehet, mondta Albert András.

Idén 50 éve, hogy megalakult a Mártélyi Tájvédelmi Körzet. Az alapító okirat szerint: „A folyószabályozás sajátosan magyar tájtípust hozott létre a hullámtérben. A Mártélyi Tájvédelmi Körzet feladata a Tisza-szabályozás szabadtéri emlékmúzeumaként ennek megőrzése.” A feladat fél évszázad alatt mit sem veszített fontosságából. A beruházás a tervek szerint a nyár elejére készül el.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!