Növekszik a hazai drogfogyasztás

Minden adat arról árulkodik, hogy nőtt a hazai drogfogyasztás 2019 és 2023 között – derül ki a Népszava cikkéből, amely az Országos Lakossági Adatfelvétel az Addiktológiai Problémákról (OLAAP) című kutatását ismertette. Ezt a felmérést négyévente készítik el, a legutóbbi eredményeit a múlt év végén mutatták be.

A felnőtt, 18-64 éves lakosság körében készített kutatás vezetője, Paksi Borbála a lapnak úgy fogalmazott: az elmúlt négy évben növekedett a kábítószer fogyasztás. „7,9-ről 11,1 százalékra ugrott azok aránya, akik életükben fogyasztottak már valamilyen tiltott drogot. 2-ről 3 százalékra nőtt azok aránya, akik azt mondták, az elmúlt évben, azaz a közelmúltban fogyasztottak drogot. Romlottak az úgynevezett aktuális fogyasztási adatok is: 1,2-ről 2 százalékra nőtt az azok aránya, akik arról számoltak be, hogy az elmúlt hónapban használtak valamilyen szert” – összegzett a szakember. Mindez szerinte azért is fontos, mert a felnőtt lakosságban 2007 óta nem mértek növekedést.

Továbbra is marihuánát fogyasztanak a legtöbben, ráadásul a 2019-es adatokhoz képest 2023-ra szignifikánsan nőtt azok aránya, akik szívtak már életükben. Ugyanakkor az ecstasyt megelőzték a szintetikus kannabinoidok – többek között a herbál, a biofű, a varázsdohány. A kokain és heroin elterjedtsége viszont csökkenő tendenciát mutat.

Paksi Borbála azt is elmondta, bár mindezek az európai ajánlásokkal kompatibilis, standard módszerekkel készültek lakossági mérések adatai, viszont a tényleges fogyasztás ennél jóval magasabb lehet. A drogfogyasztás társadalmi elutasítottsága miatt ugyanis nagyon sokan nem vallják be az igazat. Paksi Borbáláék ezért olyan módszertani fejlesztésekkel próbálkoznak, amelyek növelhetik a válaszadók bizalmát abban, hogy elhiggyék, semmiképp sem derülhet ki, mit felelnek a drogfogyasztással kapcsolatos kérdésekre. Ezzel a módszerrel magasabb fogyasztási adatokat kaptak már 2019-ben is, ami 2023-ra tovább növekedett. Ez alapján például a marihuána kipróbálási aránya 9,5 százalék helyett 36,9 százalék, a szintetikus kannabinoidok esetén pedig már tízszeres a szorzó: 3,2 helyett 30,9 százalék.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!