Nemcsak a státusztörvényt kell aláírniuk, de eskütétel is vár a pedagógusokra jövőre

Persze amennyiben a pályán szeretnének maradni továbbra is – ez derül ki a Népszava mai cikkéből. Igaz, azt nem tudni, mire kell majd felesküdniük.

Jövő év május 31-étől csak akkor tölthetnek be pedagógus munkakört a pedagógus szakképesítéssel vagy szakképzettséggel rendelkezők, ha felsőoktatási intézményben esküt tettek – olvasható az új pedagógus életpálya törvény végrehajtási rendeletének tervezetében, amely csütörtök éjjel került ki a Belügyminisztérium oldalára. Az, hogy pontosan mire kell majd esküdniük, a tervezetből nem derült ki – írja a Népszava.

A tervezetből az sem derül ki, milyen részletszabályok vonatkoznak majd a pedagógusok bérezésére. Csak a gyakornokok bére van egységesen bruttó 440 ezer forintban meghatározva, ami kedvezmények nélkül 292 ezer forint nettóban. Ez egyben azt is jelenti, hogy egy pályakezdő gyakornok fizetése mostani állás szerint bruttó 30 ezer forinttal magasabb lesz, mint egy Pedagógus I. fokozatba tartozó, több éve a pályán lévő tanár fizetésének alsó határa.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) ügyvivője, Nagy Erzsébet a Népszavának azt mondta, a végrehajtási rendelet tervezete ahelyett, hogy megválaszolná a korábbi kérdéseket, újabbakat vet fel. A bérezéssel kapcsolatban Nagy Erzsébet úgy látja, minden a munkáltatókra, állami intézménynél a tankerületi központokra, lesz bízva, akik gyakorlatilag azt tehetnek majd, amit csak akarnak, az illetmények megállapítása teljesen szubjektív lesz. Az érdekvédő szerint ez azt is jelenti, hogy az életpályatörvénynek nevezett státusztörvény valójában semmilyen tanári életpályát nem vázol fel.

A rendelet-tervezetből az is látszik, hogy az Orbán-kormány további pedagógushiánnyal számol. A legnagyobb hiány a természettudományos tárgyakat oktató tanárokból van, a rendelet lehetőséget biztosít arra, hogy a hetedik és nyolcadik évfolyamon az intergrált természettudományos tárgyat olyan pedagógus oktassa, akinek biológia, fizika vagy kémia tárgyak közül csak az egyikben rendelkezik végzettséggel. Ha pedig ilyen munkatárs sem állna rendelkezésre, taníthat majd az is – legfeljebb öt évig – akinek valamilyen természettudományos felsőfokú végzettsége van.

A honvédelmi nevelés-oktatáshoz pedig nem kell pedagógusvégzettség, elég a katonai szakképzettség is.

A cikk kitér a tervezet pedagógiai asszisztenesekre vonatkozó részére is, a szaktanárok mellett hiány van belőlük is. “Ezt a tervezet úgy orvosolná, hogy a jelmez- és viselettáros, a hangszerkarbantartó és a pedagógiai felügyelő munkakörök megnevezését átírják pedagógiai asszisztensre, a gyermek- és ifjúságvédelmi munkakört pedig gyógypedagógiai asszisztensre. A pedagógiai asszisztensek rengeteg feladatot elláthatnának (tanórák előkészítése, reggeli, délutáni ügyelet, intézményi dokumentumok vezetése, iskolai szertár fejlesztése, stb.), ám Nagy Erzsébet szerint ez számos intézményben semmit nem jelent, ahol nincs pedagógiai asszisztens (általánosban 250 gyermekenként kell egy fő, gimnáziumban egy sem), vagyis a reggeli és a délutáni ügyelet is marad jobbára a pedagógusokra” – írja a Népszava.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!