Négy új inget is kapott Vásárhelyen József Attila

De mit keresett Vásárhelyen, és mit csinált itt a költő, akinek mai születésnapja a magyar költészet napjává nemesült?
Nem véletlenül került Vásárhelyre, és többször is járt a városban József Attila, mivel Jolán nővére és férje, dr. Makai Ödön itt telepedtek le. Dr. Makai Ödön 1928. november első napján érkezett Vásárhelyre, miután a fővárosi társaságban nem érezte jól magát, mert egy prolilányt, József Jolánt vette feleségül. Emiatt, és adósságai elől menekülve vállalt állást Vásárhelyen. A Kereskedelmi Bank helyi fiókját vezette Blantz Béla igazgatóval együtt, a Budapesti Belvárosi Pénztár, a Kereskedelmi Bank anyaintézete megbízásából.
József Attila a következő évben érkezett először Vásárhelyre. József Jolán szerint jól látszott rajta, hogy sokat nyomorgott az előző télen, ruhái siralmas állapotban voltak, ingeit foltozni sem lehetett, mert foszlottak. Ezért itt kapott négy, életében először vadonatúj inget, és Makai elvitte egy szabóhoz is, hogy az egyik ruháját ráigazítsa. Itt a költő idilli környezetbe került, olyannyira, hogy szívesen látogatott vissza – ahogy tette ezt már a következő év nagypéntekén –, ahol a vacsora mellé egy tréfás étlapot írt, melyet a vendégek derültségére az ételek mellé tettek.
Valószínűleg a vacsora előtti napokban írta azt a verset is, mely „Kifőzés a kis piszkos kosztoshoz” címmel lelhető fel, s melyben Luca Ángyi a fogadós.
József Attila gyorsan barátokra talált a helyi értelmiségi körökben. Rendszeres látogatója volt Galyasi Miklós „Művermének”, s besegített abba az egyfelvonásos darabba, a helyi nagyságokat kifigurázó „Politika” címűbe is, melyet Makainé József Jolán a Nyári Színkörnek írt. E darabban maga is fellépett, de arra is akadt példa, hogy a költő maga mulattatta a közönséget – hol konferansziéként, hol azzal, hogy maga is játszott a „Julcsa ki lesz tanítva” vagy a „Lelki klinika” című, illetve más paródiákban. Vásárhelyről – Szigeti János kutatása szerint – 14 verset is küldött Dsida Jenőnek, illetve Fábián Dániellel itt írták meg a „Ki a faluba!” című kiáltványukat.
A Vásárhelyi Friss Újság pedig 1930. március 5-én közölte „Favágó” című versét.
Jelentős sajtóvisszhangja volt a költőnek az izraelita hitközség kultúrestéjén tartott, a legfiatalabb magyar költőnemzedék kiemelkedő egyéniségeiről szóló előadásának. József Attila személyesen Vásárhelyen találkozott először a városba látogató Móricz Zsigmonddal, akit Makai Ödön hívott meg 1934. márciusában egy vacsorára a Villa sor 14. számú otthonába (ez ma az Ady Endre utca eleji épület).
A költő az 1934-es, négy hónapos vásárhelyi tartózkodása alatt írta a „Szappanosvíz” és a „Falu” című verseket. Ha minden igaz – nővére szerint –, itt fejezte be a „Téli éjszaká”-t is, és válogatta be verseit a „Medvetánc” című kötetébe. Az „Eszmélet” 8–9. szakaszát is Vásárhelyen írta – abban a városban, mely szellemi pezsgést és nyugalmat is jelentett számára.
Hozzászólások lezárva.