Napelemekben gazdag Vásárhely

Csak az önkormányzat több, mint 1 hektárnyi napelemet telepített épületei tetejére eddig, de immár rengeteg vállalkozás és még több magánház maga termeli meg a saját áramát, vagy annak jó részét. A képen: még tavaly szeptember végén rakatott a város napelemeket a kertvárosi óvoda tetejére.

– Mi pályáztunk néhány éve a napelemek telepítésére, még akkor, amikor az ingyen volt. Igaz a ház előtti fa lombját kicsit meg kellett vágni miatta. Bevált, olyannyira, hogy amikor legutóbb órákig áramszünet volt napközben felénk, akkor sem maradtunk áram nélkül – mondta Imre, aki kérte, hogy ne fotózzuk le a házát a napelemekkel, mert sok irigye van a környéken. Nem tettük, de lefényképeztünk néhány másikat. Imre hozzátette, hogy a napelemeknek köszönhetően a havi villanyszámlájuk az alapdíjon felül csak néhány száz forint, igaz nálunk mindenütt LED-es égők világítanak (de azokban a helyiségekben, ahol éppen senki sincs leoltják a villanyt), energiatakarékos a hűtőjük és a mosógépük, az udvaron szárítják a kimosott ruhákat.

Évekkel ezelőtt telepítettek napelemtáblákat a Virág utcai katolikus óvodára

A legtöbb napelemet egyébként a város tulajdonolja, több, mint egy hektárnyit tettek fel már eddig is a városi intézményekre, így többek közt az óvodákra (így lett teljesen önellátó a Teleki utcai bölcsőde, a tetejére telepített 58 napelemnek köszönhetően), de jutott még a strand edzőterme és víztisztító gépháza tetejére és a Bessenyei Ferenc Művelődési Központ melletti táncteremre is.

Márki-Zay Péter polgármester a Városi Televízió Időben című műsorában elmondta, hogy az eddigi fejlesztéseknek köszönhetően akár évi 40 milliót is spórolhat a város a villanyszámlákon, s így ez a beruházás két éven belül megtérülhet. Hozzátette, a napelem-telepítéseket hamarosan folytatják, ilyenek kerülnek a Bessenyei Ferenc Művelődési Központra és a városháza tetejére is.

– 2022 októberére 43 épületre adtunk be engedélykérelmet – mondta az Időben című műsorban a polgármester, aki hozzátette, ezek nagy részét már telepítették is.

Elkészült a város zöld stratégiája részeként Hódmezővásárhely napenergia térképe is, mely segítségével az interneten bárki megnézheti, hogy hová érdemes napelemet telepíteni és az hogyan térül meg.

A napelemes energiatermelés idehaza néhány éve még nem terjedt el annyira, mint mára, elsőként saját zsebből és jellemzően azok telepítették a szolár rendszereket, akik sokallták az áramszámláikon szereplő összegeket. A nagy lökést a piacnak az Európai Uniós támogatás első néhány köre, majd a rezsiválság adta. És nemrégiben az Európai Unió ismét pénzt küldött Magyarországnak, de csak arra, hogy az orosz földgázfüggőséget csökkentse. S mivel az idehaza termelt áram egy része a hazai erőművekben földgáz elégetéséből származik, megjelentek az újabb pályázatok, melyek szembejönnek minden internethasználóval – ha akarja, ha nem. Igaz, most már olyan napelemes rendszer telepítésére lehet pályázni, mely nincs rákötve az országos hálózatra, hanem szigetszerűen működik. Azaz a napelemek által megtermelt, s abban a pillanatban el nem fogyasztott áramot akkumulátor tárolja, s amikor a napelemek nem működnek, vagy csak kisebb kapacitással, a felhasznált áramot az biztosítja.

Ezzel csökken a hálózatot terhelő fogyasztás. És ezeket az ingatlanokat a majdani akkumulátorgyárak miatti terhelés, vagy esetleges fogyasztás korlátozást nem is fogja érinteni.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!