Munkára fogták a vásárhelyi hulladéklerakót
Persze csak a deponált, erjedő hulladékban keletkezett metánt, melyből gázmotorokkal fejlesztenek majdnem az egész Újváros fogyasztását fedező mennyiségű áramot.
Mindezt az a két csoportnyi érdeklődő is megtudhatta, akik péntek délelőtt és délután az Erőművek Éjszakája alkalmával tettek látogatás a FCC Regionális Hulladékkezelő Központ maroslelei úti telepén.
Itt nem csak a hegyként felemelkedő depóra csodálkozhattak rá közelről, de megnézhették az Erdélyi Attila ügyvezető vezetésével tartott gyalogtúrán azt is, mi lesz az otthon önfeledten a kukába dobott szemét vagy éppen a szelektíven gyűjtött hulladék sorsa.
Ahogy azt is, hogy a bálázógép milyen takaros csomagokba rendezi a vállalatoktól beérkezett csomagolóanyagokat, a papírt és a többféle színű műanyag fóliát. Az érdekességek közé tartozott a fent említett, a telep területén az egyik kecskeméti cég által működtetett mini erőmű is. Azt is megtudhatták a kíváncsiak, hogy az itt előállított villamosenergia mennyisége azért csökken, mert csökken a depóban keletkezett metángáz mennyisége, az pedig csak azért lehetséges, mert kevesebb az oda kerülő szerves anyag, azaz kevesebb étel kerül a hulladékba. A csomagolóanyagok mennyisége azonban megnövekedett.
Az érdeklődők azt is láthatták, hogyan érlelődik (a belül közben 60 Celsius fokra is felmelegedő) komposzt, s azt, hogy forgatja (és időnként locsolja is) egy speciális gép.
– Kíváncsiak voltunk, hogy ezen a környéken hogyan zajlik a hulladékfeldolgozás. Mi, a hulladéktermelők csak azt látjuk, hogyan zajlik a gyűjtés, a szelektív hulladékgyűjtés és a szemétszállítás. De úgy gondolom, mindeni számára érdekes lehet az, amikor meglátja, hogy a telepen melyik típusú hulladékkal mi fog történni – árulta el a Deszkről érkezett Szabó Emese, aki hozzátette, számára az volt a legérdekesebb, hogy a telepen géppel forgatják, levegőztetik a komposztot. – De érdekes volt a depóniagátz felhasználó minierőmű és tanulságos mindenki számára az itt látható tisztaság – tette hozzá.
A vásárhelyi látogatók mellett érkeztek Szegedről, de még Kecskemétről is érkeztek érdeklődők. – Kíváncsi vagyok arra, hogy mi történik a hulladékkal, hogyan dolgozzák fel ezeket – árulta el a szegedi Kovács Bálint. A Deák gimnázium diákja számára is a komposztáló-, valamint a bálázógép jelentette a legnagyobb élményt.
– Nagyon fontosnak tartom, hogy az emberek tisztában legyenek azzal, hogy itt a város szélén hogyan működik és mit csinál ez a cég, hogy pontos képet kapjanak arról, milyen előírásokat betartva, mennyire környezetbarát módon tudunk itt működni – hangsúlyozta Erdélyi Attila, az FCC Hódmezővásárhely Kft. ügyvezető igazgatója. Fontosnak tartja bemutatni az embereknek, mi a hulladékkezelés jelenlegi hazai helyzete és mit tehetnek ők azért, hogy a jövőben kicsit javuljon a hulladékhasznosítás, -gazdálkodás.
Mint megtudták a résztvevő, a vásárhelyi depó a maga évi 45 ezer tonna szemét befogadásával a kisebbek közé tartozik. Ennél jóval nagyobb a szegedi vagy a békéscsabai.
Hozzászólások lezárva.