Miről nem beszélt kampánynyitóján Lázár?
Lázár János február 10-én tartotta kampánynyitó nagygyűlését Hódmezővásárhelyen egy általános iskola tornacsarnokában. Az első tudósítások, beszámolók után érdemes visszatérni az eseményre, egyrészt az iskola, mint helyszín is érdekes, de az még érdekesebb, hogy miről nem beszélt a Fidesz újrázni akaró politikusa.
Pályafutása legnehezebb csatájának nevezte Lázár az áprilisi országgyűlési választást. Orbán Viktorral ellentétben meglepően sokat foglalkozott ellenfelével, többször is megnevezte, de név nélkül még többször ostorozta. A lájkbajnok, üstökös, hamis megváltó, önjelölt megváltó, szájhős, messiás, sőt gyurcsányi messiás, szabotőr, szélhámos, unokázós csaló kifejezések nyilván a saját tábornak, azon belül is a rajongó kemény magnak szólhattak. Ez a stílus azonban nem csak őket tüzelheti fel, hanem mozgósíthatja MZP táborát is.
Lázár János, amikor megnevezte ellenfelét, soha nem mondta ki a teljes nevét. A hangsúlyokat pedig a leírt kifejezések nem is tudják visszaadni. Mint emlékezetes Orbán Viktor kifejezetten tartózkodott az összellenzéki miniszterelnök-jelölt megnevezésétől. Egykori kancelláriaminisztere más taktikát választott, megszámoltuk, hányszor és hogyan mondta ki Márki-Zay Péter nevét.
- Márki 2x
- Márki úr 3x
- Márki-Zay úrnak 1x
- Márki-Zay 3x
Ez így összesen 9. A beszéd jelentős részében is ellenfelével foglalkozott. Hogy ez mit jelent az álmoskönyvek szerint, nem dolgunk megfejteni, de feltűnően nagy részét töltötte ki mindez a kampánynyitón elhangzott szónoklatnak.
Na de miről nem beszélt Lázár?
Egyetlen teljes mondat, de még egy fél sem hangzott el a választásokra időzett fő attrakcióról, a tram-trainről.
3 halvány utalás történt mindössze a legalább 80 milliárd Ft-nyi közpénzt felemésztő vasútvillamosról, azok is csak felsorolások részeként.
- villamos 1x
- vasútvillamos 1x
- további tram-trainekkel 1x
Más okát nem látjuk ennek, mint azt, hogy kínos lett volna dicsekedni valamivel, aminél éppen nagyon keresik egy hiba (kígyózás, kilengés és az ebből következő 100 km/h helyetti 80 km/h-ás sebesség) okát és megoldását. Addig viszont nem tudják olyan menetrend szerint közlekedtetni a szerelvényeket, mint azt beígérte a kormánybiztos. A Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület (VEKE) február eleji Facebook posztja akár meg is magyarázhatja, miért nem hangzott el egy egész mondat arról a beruházásról, amelynek Lázár János a kormánybiztosa.
Teljes poszt itt olvasható.
Politikai nagygyűlés egy iskola tornacsarnokában
A tartalom, vagy annak hiánya mellett a helyszín is érdekes volt. A nemzeti köznevelési törvény /24. § (3)/ szerint egy nevelési-oktatási intézmény helyiségeiben, területén párt, politikai célú mozgalom vagy párthoz kötődő szervezet nem működhet, továbbá az alatt az idő alatt, amíg az óvoda, iskola, kollégium ellátja a gyermekek, tanulók felügyeletét, párt vagy párthoz kötődő szervezettel kapcsolatba hozható politikai célú tevékenység nem folytatható.
A jogszabályalkotók, akik ugye politikusok, úgy tiltották meg a politika megjelenését az iskolákban, hogy megengedték. A jogszabály értelmezése szerint ugyanis oktatási időn kívül az oktatási intézmény területén a fenntartó jóváhagyásával politikai rendezvény mégis szervezhető. Arról most ne is beszéljünk, hogy az éppen összeomlani készülő magyar oktatási rendszerben bőven vannak politikai kinevezettek.
Két levelet küldtünk, hogy megtudjuk, megkapta a jóváhagyást a politikai rendezvény:
Tisztelt Walterné Böngyik Terézia!
Az Ön által vezetett Szent István Általános Iskolában február 10-én politikai nagygyűlést tartottak.
Kérdésünk, hogy kért, illetve kapott-e engedélyt erre az iskola a fenntartójától?
Elmaradtak-e foglalkozások, edzések a politikai rendezvény miatt?
Válaszát előre is köszönjük, üdvözlettel:
Kozó Attila, főszerkesztő
Erre a levélre egyáltalán nem kaptunk választ, a fenntartó tankerülettől kaptunk levelet, hamarosan mutatjuk, de előbb a kérdések:
Tisztelt Miklós Anikó!
Azzal a kérdéssel fordulunk Önhöz, hogy a Hódmezővásárhelyi Tankerületi Központ, mint fenntartó, jóváhagyta-e már politikai rendezvény(ek) megtartását a tankerületi központhoz tartozó oktatási intézmény területén, illetve, ha politikai szervezet részéről ilyen megkeresést kapnak, akkor milyen elvek mentén döntenek?
Az általános kérdés után a konkrét kérdés is szerepelt a levélben:
A Hódmezővásárhelyi Tankerületi Központ, fenntartóként, jóváhagyta-e Lázár János február 10-i nagygyűlését a Szent István Általános Iskolában?
Válaszait előre is köszönjük, üdvözlettel:
Kozó Attila, főszerkesztő
Íme a levél:
Ami nincs a levélben az a következő: Például: Igény esetén a politikai szervezeteknek egységes feltételek mentén adjuk bérbe az iskolákat, a bérleti díjak listája itt és itt tekinthető meg. A második kérdésre sem érkezett direkt válasz, ami lehett volna például az, hogy Igen, jóváhagytuk. vagy Nem, nem hagytuk jóvá.
Kíváncsian várom, hogy más (nem Fidesz) politikai szervezetek hogyan és mennyiért bérelhetnek ki iskolai tornacsarnokokat.
Hozzászólások lezárva.