Miniszterelnök is nyitott már meg Őszi Tárlatot
Szombaton délben az Alföldi Galériában már a 70. Vásárhelyi Őszi Tárlat nyílik meg. Az európai színvonalúvá vált művészeti seregszemle megnyitóiban szépen keveredett az aktuálpolitika a művészettel. Hol tanácselnök, hol díszpolgár, hol főigazgató nyitotta meg, de Orbán Viktor is megtette már ezt egyszer. A képen a Délvilág korabeli címlapja.
Igazgatók, művészettörténészek, tanácselnökök, polgármesterek, államtitkárok, miniszterek, de még hivatalban lévő miniszterelnök is mondott megnyitót vagy köszöntőt a Vásárhelyi Őszi Tárlatok eddigi hetven éves története alatt. Tíz évenként néztünk rá, hogy a korabeli sajtóban hogyan írtak az Őszi Tárlatokról.
A tárlat ötlete egyébként, a korabeli sajtóhírek szerint Galyasi Miklós vásárhelyi múzeumigazgató fejéből pattant ki, melyhez csatlakoztak Kurucz D. István, Almási Gyula Béla festőművészek és Szabó Iván szobrászművész. Olyan kiállítássorozatot akartak útnak indítani, amely tematikájában és szemléletében a jellegzetes alföldi táj és létforma élményéhez kötődik.
„Nagyobb szobrot is hozhattam volna!”
Az ötletet Galyasi Miklós vitte át az akkori városvezetésen, s a művészetre már akkor rákapcsolódott a politika, hiszen a kiállítást – a Tornyai Képtár Szántó Kovács János utcai helyiségében – 1954. október 8-án – Hódmezővásárhely felszabadulásának 10. évfordulója alkalmából nyitották meg.
A Viharsarok című megyei lap beharangozó híre szerint a felszabadulás tárlaton vásárhelyi és a helyi művésztelepen dolgozó művészek tíz alkotó évének munkáiból látható összeállítás. A kiállítást, melyen Szabó Iván Munkácsy-díjas, Medgyessy Ferenc Kossuth-díjas, Kamotsay István Munkácsy-díjas, Kurucz Dezső István Munkácsy-díjas, Almási Gyula Béla, Füstös Zoltán, Csikós Miklós, Tokácsli Lajos és mások munkáit láthatta a nagyközönség, Redő Ferenc, az Országos Szépművészeti Múzeum igazgatója nyitotta meg. A városi tanács által alapított Tornyai díjat (Szabó Iván alkotását), elsőként Medgyessy Ferenc szobrászművész vehetett át Bereczki János tanácselnöktől. A kitüntetett azt mondta, ha tudta volna, hogy ez a kitüntetés éri a városban, ahová dolgozni jött, nagyobb szobrot hozott volna a kiállításra. Az ünnepségen, melyen Németh László író is megjelent, Galyasi Miklós múzeumigazgató azt mondta: az Őszi Tárlat számadása azoknak a művészeknek, akik itt alkottak vagy gyűjtöttek erőt az alkotásra.
Erőteljesen kibontakozott a kulturális forradalom
1964-re az Őszi Tárlat már szerves részévé vált a vásárhelyi művészeti életnek. A Csongrád megyei Hírlap beszámolója szerint azt Bán Rozália a vásárhelyi városi tanács vb elnöke nyitotta meg a Tornyai múzeumban, nagy számú érdeklődő, köztük Szilágyi Júlia. a megyei párt végrehajtó bizottságának tagja, Vári Ernő, a városi pártbizottság titkára, Kovács Imre és Hantos Mihály, a megyei tanács végrehajtó bizottsága elnökhelyettesei, Vörös Mihály, a városi népfrontbizottság elnöke, valamint, országos, megyei és városi szervek kulturális szervek képviselői és a művészeti élet több kiemelkedő személyisége jelenlétében. Jól látszik, hogy az egypárt rendszerben egyeduralkodó Magyar Szocialista Munkáspárt és társszervei potentátjai fontosnak tartották a megjelenésüket.
Bán Rozália megnyitóbeszédében utalt a művészek múlt rendszerbeli (a Horthy-korszak) nehézségeire, majd méltatta a felszabadulást követő kulturális forradalom erőteljes kibontakozását, a város képzőművészeti életének újjáéledését. A Tornyai-plakettet Gacs Gábor grafikusművésznek ítélte oda a városi tanács végrehajtó bizottsága, az alkotó az Őszi Tárlaton bemutatott művei és addigi életműve alapján.
Nagy számban jöttek a megyei potentátok
1974-ben már komoly megyei potentátok érezték úgy, hogy jelen kell lenniük az Őszi Tárlat megnyitóján, így meg is tisztelte az akkor már jelentősnek számító művészeti eseményt Ágoston József, a megyei pártbizottság titkára, Török József a városi pártbizottság első titkára, Hantos Mihály, a megyei tanács elnökhelyettese, Papp Gyula Szeged megyei város tanácselnöke és a művészei politikai közélet számos ismert személyisége és jött egy vajdasági képzőművészekből álló delegáció is. A tárlatnyitó közönségét Dömötör János múzeumigazgató köszöntötte, megnyitóbeszédet Vass Imre, a Művészeti Szakszervezetek Szövetsége főtitkára mondott. Majd Csatordai Antal tanácselnök adta át a Tornyai plakettet Hézső Ferenc SZOT-díjas képzőművésznek. Ekkor már volt kísérőtárlat is, melyet Gál József, a városi tanács művelődési osztályának vezetője délután nyitott meg a Május 1. Termelőszövetkezet művelődési termében(!).
„Találkozunk a művekben a helyét a közösségben megtaláló szövetkezeti parasztsággal…”
1984-ben is már az Őszi Hetek legjelentősebb programja volt az Őszi Tárlat, melyet Drecin József művelődési minisztériumi államtitkár nyitott meg. Hangsúlyozta: „Találkozunk a művekben a helyét a közösségben megtaláló szövetkezeti parasztsággal, a nagyüzemi gazdaság új épületeivel, a magyar mezőgazdaság munkásaival, akik ma már nem kaszát, kapát forgatnak, hanem modern gépek és technológiák urai.”
A Tornyai plakettet Csizmadia Sándorné tanácselnök adta át Fodor József festőművésznek. A kiállításon 150 művész 350 alkotását tekinthették meg az érdeklődők a Tornyai múzeumban. A tárlat – hangsúlyozta a korabeli tudósító – a hagyományos realista fogantatású művek mellett bő teret adott a fiatal képzőművészeknek. Ekkor már számos más felajánló díjával is jutalmazták a kiállítókat.
A tárlatnyitón virágcsokorral köszöntötte Csizmadia Sándorné – 70. születésnapja alkalmából – Kurucz D. István festőművészt.
Imponálóan bővült a kiállítás
1994-ben a Tornyai János Múzeumban megjelent nagyközönség a zsűri döntése alapján 146 művész 269 alkotásában gyönyörködhetett. Rapcsák András polgármester szeretettel köszöntötte 80. születésnapja alkalmából Kurucz D. Istvánt. A város polgármestere köszöntőjében kitért a tárlat imponáló bővülésére, melyen immár holland művészek alkotásai is helyet kapta. Bereczky Lóránd, a Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója nyitotta meg a kiállítást, melyen a fődíjat, azaz a Tornyai plakettet Pásztor Gábor grafikusművész vehette át. Számos más díjat is kiadtak. Délután a Sóshalmi Olvasókörben nyílt meg a vásárhelyi művészek tárlata, s a vendégek Mártélyra kirándultak.
Amikor már többet jelentett az Őszi Tárlat egy-egy díja, mint a máshol kapott
2004-ben Lázár János polgármester Picassot is idéző köszöntőjét követően a vásárhelyi származású Gyulai József akadémikus, Hódmezővásárhely díszpolgára nyitotta meg az Őszi Tárlatot, közben a Kossuth téren egész nap kirakodóvásár csábította a látogatókat. A tárlat fődíját, a Tornyai plakettet és város fődíját Kéri László grafikusművész vette át.
Gyulai József többek közt azt hangsúlyozta, hogy „Egy-egy, a vásárhelyi Őszi Tárlat kapcsán elért díj sokkal többet jelent a művésztársadalomban, mint a máshol elért, hasonló eredmény, az őszi tárlatoknak rangja van. De voltaképp fordított az ok-okozati viszony: a magyar művészi produktumok biztosítják az Őszi Tárlat rangját.”
Orbán nem adta vissza a városházáról kölcsönkért embert
2014-ben 194 művész 262 alkotást vonultatott fel az Őszi Tárlat, melyet Orbán Viktor miniszterelnök nyitott meg. „Talán nem helytelen döntés politikusokat meghívni egy tárlatra, hiszen a mi szakmánk is művészet: különbség, hogy a politika a lehetséges művészete, a képzőművészet inkább a lehetetlené.” Majd azt mondta, nemrég járt Vásárhelyen. „Valakit kölcsönkértem innen a városházáról, ne féljenek, nem azért jöttem, hogy visszaadjam.” – utalt arra, hogy egy évvel korábban elkérte a vásárhelyiektől Lázár János polgármestert.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkárként pedig azt mondta: „Láttam Nagy Imre igazgató úr arcán a kétségbeesést, hogy ennyi politikus, állami vezető rombolja és rontja az általa szervezett tárlat minőségét. Reménynek és biztonságnak vegyék a művészek ezt (a tárlatot – a szerk.), szükség van a munkájukra.”
Az Őszi Tárlat fődíját Czene Márta, akkor 31 éves budapesti festőművész vehette át Orbán Viktortól és Almási István polgármestertől. A tárlaton összesen 21 díjat adtak át.
Hozzászólások lezárva.