Mindannyiunk felelőssége az állatvédelem
Az állatvédő szervezetek arra biztatják az embereket, hogy vásárlás helyett fogadjanak örökbe, ezáltal két állat életét is megmentve: azét, amelyiknek a gazdái lettek és azét, amelyik ennek az állatnak a helyére kerülhet a menhelyen.
Október az állatvédelem hónapja. Ebben az időszakban kiemelt figyelmet kapnak az állatmenhelyek és az állatvédő szervezetek. A magyarországi kóbor állat állomány annyira hatalmas, hogy azt nem tudják csupán a menhelyek ellátni. Rengeteg civil állatmentő is dolgozik azon, hogy minél több állat gazdára találjon. Ők arra biztatják a lakosságot, hogy mindenki tegyen meg pár apró lépést a saját lakóhelyén, vagy akár csak beszéljen az ivartalanítás fontosságáról az ismerőseinek.
Az ivartalanítás a nem kívánt szaporulatok ellen tartós és jó megoldás. Előnye még, hogy számos megbetegedést meg lehet vele előzni. Az ivartalan kijárós macskák nem kóborolnak el és nem keverednek harcokba. A kan kutyák kasztrációt követően kevésbé dominánsak. Nem olcsó, de tartós megoldás és ha valaki utánaszámol, hogy mennyibe kerül egy alomnyi kölyök felnevelése, lehet, hogy nem is tűnik már olyan soknak az ára. Az állatvédő szervezetek rendszeresen szerveznek rászorulóknak ingyenes vagy kedvezményes ivartalanítási lehetőséget.
Arany-Tóth Katalin a szabadidejében sokat foglalkozik a kóbor macskák helyzetével. Maga is állatvédő, szívügye az utcán élő macskák ivartalanítása, gazdásítása. Velünk is megosztotta az állatvédelemmel kapcsolatos gondolatait:
Nem hiszem, hogy fair csak az állatvédő szervezetek nyakába varrni a felelősséget, az elvárást, hogy legyen rend. Ez a mi kötelességünk is a saját szűk környezetünkben. Míg a kutyák esetében egy chip és egy biléta életet menthet, úgy a macskák esetében alapvető elvárás a benti tartás. Ami az én gondolatvilágomba még belefér, az egy biztonságos zárt udvar biztosítása a cicáknak, hiszen mindannyiunk érdeke, hogy a kedvenceink biztonságos körülmények között éljenek.
A TNR (trap–neuter–return) avagy ‘befogás- ivartalanítás-visszaengedés’ annak a módszernek a neve, amelyet Magyarországon is kénytelenek az állatvédők alkalmazni. Óriási a magyarországi kóbor macska állomány, nincs esély minden egyes macskának gazdát találni, ezért az utcai kolóniák szaporodását így tudják meggátolni. A macskák évente kétszer: ősszel és tavasszal párzanak és több kiscicát is a világra hoznak ilyenkor. Statisztikailag 1 macskapár 8 év alatt 2 millió utódot hozhat létre, ha az utódaik kölykeit is beleszámoljuk. Emiatt a felesleges szaporulat gyakran az utcára kerül.
Az utcára került kismacskák között gyakoriak a megbetegedések. A külső-belső élősködőkön túl a macskanátha néven jegyzett felső légúti megbetegedések igen gyakoriak. Nem számít ritkaságnak a bőrgomba vagy a hasmenéses tünetekkel járó giardia vagy a parvo sem. Ezeket költséges és nehéz gyógyíttatni.
A kutyáknak, illetve az egészséges – lakásban tartott – macskáknak is szükségük van védőoltásokra, hiszen a cipőnk talpán is hazavihetünk kórokozókat. Ezek a védőoltások nem kötelezőek, de erősen ajánlottak.
Az egészségen túl, fontos, hogy az állattal napi szinten foglalkozzon a gazdi. Különböző igényei vannak a kutyáknak és a cicáknak, illetve egyedenként is eltérő, hogy egy adott állat játékos inkább, vagy például futni szeret. Több kutyaiskola is várja a kutya-gazdi párosokat a városban. Hétköznap délutánonként és hétvégente is vannak foglalkozások. A közös foglalkozások előnye, hogy a kutyák megtanulnak egymással játszani, szocializálódnak.
Hódmezővásárhelyen két kutyafuttató is várja az ebeket, továbbá a könyvtár is kutyabarát lett az idén.
Dr. Szabó Ágnes állatorvos is elmondta véleményét az állatvédelmi hónap apropóján:
Sajnos Vásárhelyen nagyon sok állattartó még mindig nem tesz eleget a törvényi kötelezettségeinek, itt a kutyák esetében a mikrochippel való megjelölésre gondolok, ami már több mint 10 éve kötelező Magyarországon. Aki figyelemmel kíséri a hódmezővásárhelyi ebrendészetre bekerülő kutyákat, az azt láthatja, hogy idén körülbelül 100 bekerülő kutyából 70 nem rendelkezett mikrochippel. Nagyon sok állattartó megfeledkezik róla, de az is jogszabályba foglalt előírás, hogy állatainkat saját portánkon belül tartsuk, ez mind kutyák mind macskák esetében érvényes. Akár benti tartással, akár a kerítés szökésbiztossá tételével meg tudjuk ezt oldani.
Doromboló barátainkra csakugyan sok veszély leselkedik az utcán. A gázolásokon túl sajnos rengeteg a mérgezés és a lőtt seb is. Ezen túl az ivaros kijárós cicák között a nemi úton is terjedő FIV és a FELV betegségek is gyakoriak.
Hozzászólások lezárva.