,,Mi vagyunk ’56 örökösei, mi fogjuk megvédeni Hódmezővásárhelyet!”

Az örökmécses emlékműnél tartotta megemlékezését a hódmezővásárhelyi önkormányzat. A polgármester azt emelte ki, Vásárhely ma a szabadság városa.

Nahimi Péter, a Tornyai János Múzeum, Könyvtár és Művelődési Központ főigazgatója történeti visszaemlékezést tartott. Elmondta, az ÁVO-sok felfogása szerint sikerül a feloszlatás, a forradalmárok pedig abban bíztak, egyszer elfogy karhatalom tűzereje. Kiemelte, a résztvevők nem féltek, elszántak voltak, különleges lelki állapotba kerültek, amely előtt az egész világ értetlenül állt.

Jeszenszky Géza, volt külügyminiszter 15 éves volt az események idején. Minden fontos eseményen jelen volt, kivéve október 25-én a Kossuth téren. Elárulta, 1 évvel később a diáktársaival együtt néma csenddel emlékeztek iskolájukban a hősökre.

Szerinte nem igaz, hogy elbukott, hiszen győzött, pillanatok alatt az egész országban, Hódmezővásárhelyen is. Meglátása szerint nem volt a barrikádnak két oldala, a Rákosisták lapultak, elbújtak és ha nincs szovjet beavatkozás, egy másik Ausztria lettünk volna.

Feltette a kérdést:

33 évvel a rendszerváltozás után ma demokrácia van? Tiszta választás, parlament általi ellenőrzés, szabad sajtó, független bíróság?

Jeszenszky meg is válaszolta: nemzeti egység helyett kettészakították az országot, lopják a közvagyont, fojtogatják az ellenzéki vezetésű városokat. Szerinte azt kell eldönteni, 56 harcosainak eszméjét és a Nyugatot akarjuk követni, vagy annak leverőit.

Márki-Zay Péter azzal kezdte: 1956 mindenkié, a pesti srácoké, Nagy Imréé, Nahimi Péteré és Jeszenkyszky Gézáé is, sőt még a ,,guruló dollárokkal támogatott, Nagy Imre újratemetésén hatásos beszédet mondó fiatalemberé” is. Ugyanakkor, ha valaki a háborús bűnös, volt KGB ügynök Putyinnak is különleges katonai műveletnek nevezi az ukrán megszállást, az övé nem ’56.

A polgármester szerint amikor kitört a forradalom, akkor Magyarország nem előre ment, hanem hátra. Megfélelmlítés és szegénység volt, az állampárt vezetői gazdagodtak, de az átlagember egyre szegényebb lett – ezt ma is át tudjuk élni és közben az állami feladatokat nem tudják ellátni – tette hozzá.

Márki-Zay Péter szerint a fentről jövő sanyargatás át tudják érezni Vásárhelyen, ugyanakkor lehet, hogy ők az első település, akit akadályoznak, de végül mindenki sorra kerül. Vásárhely ma a szabadság városa, mi képviseljük a szabadságot – fogalmazott. Beszélt arról is, akármit hazudik a propaganda, a magyarok többsége tudja, hazugság az, hogy a keleti nyitás jólétet teremt.

Gondolatait azzal zárta, meg kell őrizniük a belváros képét, azt, hogy ne ők legyenek a legmagasabb adót fizető város, ne legyenek a legeladósodottabbak sem.

Vállaljuk fel a küzdelmet! Mi vagyunk ’56 örökösei, mi fogjuk megvédeni Hódmezővásárhelyet és Magyarországot!

– jelentette ki a polgármester.

A megemlékezésen Kiss Tamás tárogatóművész és Ditrói Zoltán működött közre. A beszédeket követően koszorút helyeztek a különböző pártok, szervezetek, egyesületek képviselői, majd fáklyás felvonulás indult. Az Emlékpontban 18 órakor kezdődött Bornai Tibor előadása Megyünk, vagy maradunk címmel.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!