Mi is az a Biztonságos Baja program?

Márki-Zay Péter polgármester több ízben is említette, hogy egy komplex, átfogó programot indítanak Hódmezővásárhelyen, ami a szociális, fizikai és lelki biztonságot segíti majd elő. Amikor erről a programról beszél, mindig a Biztonságos Baja programot említi. Utánajártunk hát, mi is az a Biztonságos Baja program.

Ferenczi József Baján koordinálja a Biztonságos Bajáért Centrumot, ő a kitalálója, megálmodója és a koordinátora a Biztonságos Baja nevet viselő programnak. Ennek célja, hogy minden szinten lehetőséget adjon a nagyobb biztonságra, legyen szó a fizikai, mentális biztonságról, a köztereken, az otthonokban, az intézményekben és a virtuális világban.

Ferenczi József volt a vendége Vásárhelynek, hogy a jó gyakorlatokat megoszthassa a helyi szakemberekkel

A program célcsoportjai azok a veszélyeztetett, sérülékeny csoportok, akik akár életkori, akár körülményeik miatt ki vannak téve különböző veszélyeknek. Kisgyerek kortól egészen a nyugdíjasokig mindenkire gondoltak. Az óvodásokat a Nyugi-ovi program keretében, skandináv módszereket beépítve, egymás elfogadására tanítják. Ferenczi József szerint abban az óvodában, ahol alkalmazzák a módszert, valóban sokkal másabbak a gyerekek, a program eredményei látványosak.

A kamaszok számára a Prevenciós kerekasztal talál ki ötletesebbnél ötletesebb programpontokat, legyen szó a balesetmegelőzésről, a drogprevencióról, vagy az emberkereskedelem veszélyeiről. Nem félnek a művészeteket is használni, legutóbb egy színházi előadás, majd az ezt követő szakemberek által irányított kiscsoportos beszélgetés során dolgozhatták fel a fiatalok az információkat, cserélhettek gondolatokat.

A szülőket a Rendhagyó Szülőértekezlettel segítik, az idei évben a célkitűzésük a generációk közötti különbség csökkentése. Elindították a „Tanuljunk kamaszul” sorozatot.

Ma már a fiatalok képesek csak emoji-kal egész mondatokban kommunikálni, ezt még a fiatal szülők sem tudják nyomon követni” – hangsúlyozza Ferenczi József. Az intézményvezető azt is elmondta, hogy generációkutatókat is meghívnak előadásokat tartani, hogy a szülők minél inkább megérthessék gyermekeiket.

A pedagógusokat pedig a Rendhagyó Szülőértekezlettel mentesítik azoknak a témáknak a feldolgozásától, amelyekhez jobb, ha szakemberek segítségét kérik, például a drogprevenció területén, ahol a szülők sokat tanulhatnak a drogfogyasztáshoz vezető útról, a szerhasználat korai felismeréséről.

A nyugdíjasokról is gondoskodik a program, a különböző nyugdíjas klubokban tartottak előadásokat, amelyek során felhívták a figyelmet a telefonálós, internetes visszaélésekre.

A Biztonságos Bajáért Centrum olyan kerekasztalokat szervez, ahol különböző intézmények, hatóságok, civil szervezetek és egyházak szereplői, szakemberei közösen gondolkodnak a tevékenységi körökről, ez pedig azt jelenti, hogy az egy-egy megvalósítandó program kapcsán nagy tudás és tapasztalat segíti a munkát.

Ferenczi József úgy fogalmaz, hogy ez a munka talán nem hoz azonnali eredményeket minden területen, minden célcsoportnál. „Olyan ez a munka, mint a diófaültetés, hiszen a nagyapa is az unokájának ülteti a fát. Mi is majd 15, vagy még ennél is több év múlva fogjuk látni a munkánk gyümölcsét” – jelentette ki.

A Biztonságos Baja Program alapján csütörtökön elkezdődött az önkormányzat jóvoltából a vásárhelyi szakemberek bevonásával a közös munka. Amint kialakul a terv a biztonságosabb Vásárhely programról, beszámolunk majd.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!