Megszüntetné a falusi iskolákat a kormányközeli oktatáskutató
Falusi kisiskolák helyett járásközponti intézmények kellenének, az iskolák élére pedig menedzser típusú igazgatók – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Setényi János, az állam által felkarolt és támogatott Fidesz-közeli elitképző, a Mathias Corvinus Collegium Tanuláskutató Intézetének igazgatója.
Racionalizálás, észszerűsítés jöhet a magyar köznevelésben; a falusi kisiskolák helyett nagy, jól felszerelt, járásközponti intézmények kellenek – vélekedett a szakember.
Az iskolák korszerű tornatermeket kaptak, utána informatikai berendezéseket is, tehát költöttünk, költöttünk, de a számok azt mutatják, hogy ez a rendszer fenntarthatatlan hosszú távon. Ezt mindenki tudja” – szögezte le Setényi János.
Szerinte még ennél is nagyobb baj, hogy „nem jó a minőség”, amit visszaadnak a kompetenciamérések eredményei is, ebből az következik, hogy az iskola termeli újra a hátrányos helyzetű gyermekek nagy számát.
Hogy a közeljövőben elindítható-e egy racionalizálási folyamat, miközben a települések, kistelepülések ragaszkodnak az iskolájukhoz – a lelkipásztor, a háziorvos és az orvosi rendelő már oda –, arról azt mondta:
„Szép dolog, de amikor én a kis falumban a Tisza-tó mellett kérdezgetem a nyugdíjas korba forduló helyi lakosokat, hogy hány gyerekük van, akkor szinte mindenki azt mondja, hogy egy. Tehát
ha csinálunk rendes családokat három gyerekkel, akkor felvetődik, hogy a szocializmus infrastruktúrája, az orvos, a könyvtár, a kultúrház és az iskola új erőre kap.
De ez egy utópikus rendszer volt, erőn felül tartottuk fenn ezeket” – fogalmazott Setényi János.
A kutató egyetért azokkal, akik szerint a béremelés az első tennivaló a köznevelésben.
Hozzászólások lezárva.