Megszűnhet a vásárhelyi kórház gyermekosztálya?
A gyermekgyógyászat területén a fekvőbeteg-szakellátások kapacitások optimalizálására készül a kormány: vidéken klinikák köré szerveznék át az ellátást.
Országos szinten nyolc helyszín – egyetemi klinikák és kórházak – köré szervezné át a gyermekgyógyászati fekvőbeteg-szakellátást a kormányzat – erről csütörtökön jelent meg egy rövid kormányhatározat a Magyar Közlönyben. Mindezt fejlesztésnek tekinti a kabinet, és a betegbiztonság, illetve a betegelégedettség növelése, a lakosság ellátási színvonalának emelése, továbbá a szolgáltatásokhoz való hozzáférés megkönnyítése érdekében tartják szükségesnek.
A cél, hogy a magyar gyermekgyógyászati fekvőbeteg-szakellátások többségében III. progresszivitási szintű térségi gyermekegészségügyi központok köré szerveződjenek. A dél-alföldi régióban ez a Szegedi Tudományegyetem Gyermekklinikája lenne.
A kormányhatározat azt is rögzíti, hogy a kapacitások optimalizálása szükséges, melynek során az országos kapacitásmennyiség nem csökkenhet. Az emberi erőforrások miniszterének az utóbbi feladatot 2022 június elsejéig kell végrehajtania.
A Csongrád-Csanád Megyei Egészségügyi Ellátó Központ honlapja szerint Vásárhelyen jelenleg 15 aktív gyermekgyógyászati ágyon és 10 gyermekrehabilitációs ágyon folyik a gyógyító munka. Makón gyermeksürgősségi osztály működik. Szentesen a Csongrád-Csanád Megyei Dr. Bugyi István Kórház csecsemő-gyermekgyógyászati osztályán az ágylétszám 20, ebből 4 speciális fül-orr-gégészeti ágy.
A Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő 2019-ről készült ágyszám és betegforgalmi kimutatása szerint a Csongrád-Csanád Megyei Egészségügyi Ellátó Központ az év végén 591 kórházi ággyal működött, az ágykihasználtság pedig alig haladta meg a 64 százalékot. A szentesi kórház 428 ágyat működtetett, a kihasználtság pedig megközelítőleg 72 százalékos volt. A Szegedi Tudományegyetem Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ 1821 ágyon folytatott ellátást, a kihasználtság 61,5 százalékos volt két évvel ezelőtt.
Hozzászólások lezárva.