Megjelent a rendelet, amely korlátozza az iskolai mobiltelefon-használatot

Újabb létfontosságú oktatáspolitikai döntés született az egészségügyet és az oktatási tárcát is magába olvasztó Belügyminisztériumban.

Nem sokkal a nagy vitát kiváltott tervezet után, csütörtökön este a végleges kormányrendelet is megjelent a tiltott és korlátozottan használható tárgyakról. Ebből a tiltottak listája egyszerű: nem lehet bevinni a közbiztonságra különösen veszélyes eszközt, a jogszabály által tiltott vagy a 18 évnél fiatalabbak részére nem értékesíthető terméket.

Korlátozottan használhatóak viszont a telekommunikációs eszközök – különösen a mobiltelefonok –, a kép- vagy hangrögzítésre alkalmas eszközök és az internetelérésre alkalmas okoseszközök. Mindez a tanítási nap folyamán az általános iskola, a gimnázium, a szakgimnázium minden évfolyamán, a foglalkozások ideje alatt a kollégiumban, a foglalkozások, tanórák ideje alatt – ideértve az intézményben töltött időt is – az alapfokú művészeti iskola minden évfolyamán vagy a tanórák, a szakmai oktatás, illetve a szakképesítésre felkészítő szakmai képzés szerinti foglalkozások ideje alatt – ideértve az intézményben töltött időt is – a szakiskola minden évfolyamán érvényes.

Az ilyen tárgyakat a foglalkozás megkezdése előtt a tanulónak le kell adnia a tanítási nap időtartamára, azt a házirendben meghatározott elzárt helyen kell tárolni. „Az átvett tárgyat az átvétel időpontja szerinti állapotban kell visszaadni”. Az magában a köznevelési törvényben van benne egy idei módosítás óta, hogy az iskola igazgatója gondoskodik a szabályok betartásának ellenőrzéséről, a tárgy átvételéről, őrzéséről, a tanuló vagy egyéb személy részére történő visszaadásának rendjéről, a tárgyak őrzésére pedig – a tiltott tárgy kivételével – a Polgári Törvénykönyv általános, a szerződésen kívüli károkozásért való felelősségre vonatkozó szabályait kell alkalmazni.

Szintén a törvény mondja ki, hogy a felsorolt, korlátozottan használható eszközöket a tanuló „csak akkor birtokolhatja és használhatja, ha azt a nevelési-oktatási intézmény igazgatója egészségügyi célból vagy pedagógusa pedagógiai célból az általa meghatározott időszakra engedélyezi”, ezt pedig a kormánynak kell szabályoznia. A mostani rendelet azonban úgy látszik, teljesen rábízza ezt az igazgatókra, mert csak annyit mond ki, hogy az ilyen engedélyben rögzíteni kell „a birtoklás és a használat célját, az engedély érvényességének időtartamát (tanóra, foglalkozás, tanítási év), továbbá a birtokolható tárgyat”.

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!