Mától előlegként kapják a vendéglátók a bértámogatást, az ágazat további segítséget kér

Mától támogatási előlegként utalják a bértámogatást a vendéglátóiparban érdekelt vállalkozóknak. Az ágazat érdekképviselői további segítséget kérnek: a bértámogatás arányának növelését és a munkavállalók számára adó- és járulékmentességet.

Mivel a vállalkozások kilátásait elbizonytalanította az erősen bürokratikus támogatási rendszer akadozó működése, jelentősen megváltoztatták a munkahelyek védelmére kiírt pályázat elszámolási és finanszírozási rendszerét – írta tegnap este a Magyar Nemzet.

Az állami segítséget a jövőben nem az igényléssel érintett hónapot követően, azaz utófinanszírozással teljesítik, hanem a pályázók helyzetének könnyítése érdekében már az aktuális hónap elején megérkezik a cégekhez a munkavállalók bértámogatása. Ez azt jelenti, hogy a vállalkozások előre hozzájutnak a pénzhez. Az elszámolási rendszer pedig úgy változik, hogy a bérek kifizetését, illetve a dolgozó megtartását az érintett hónapot követően ellenőrzik.

Az erre vonatkozó kormányrendelet már meg is jelent a friss Magyar Közlönyben, a jogszabály mától hatályos.

A Portfolio arról számolt be a döntés kapcsán, korábban sok kritika érte a kormányt amiatt, hogy a szinte teljesen leállt szektor támogatására kevés forrást fordított, illetve az sem jutott el az ágazat szereplőihez. A múlt heti adatok szerint a 27 milliárd forint értékben igényelt munkahelyvédelmi támogatásból mindössze 7 milliárd jutott el a cégekhez.

Ezen a héten a szállásadókat és a vendéglátóhelyeket képviselő szakmai szervezetek megpróbálnak egy közös javaslatcsomagot kidolgozni, hogy azzal álljanak a kormány elé. Általános vélemény ebben a szektorban, hogy a kényszerű járványügyi zárlatnak a vége jelenleg beláthatatlan, ezért további állami segítségre van szükség ahhoz, hogy ne legyen csődhullám, és meg tudják tartani a nyitásig a megmaradt 200 ezer munkavállalót. A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke, Flesch Tamás például azt mondta, az 50 százalékos bértámogatás most már kevés, ezt a támogatást muszáj lesz 75 százalékra emelni. Ezen felül a szállásadók szerint szükség lenne a dolgozók személyijövedelemadó- és járulékmentességére, hogy így nagyobb nettó fizetést tudjanak kapni. 

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!