Második arany érdemkeresztjét is megkapta a vásárhelyi polgárőrök elnöke
A megyei polgárőr szövetség a napokban tartott tisztújító közgyűlésen a polgárőr érdemkereszt aranyfokozata kitüntetést vehette át Szula Ferenc (68), a Hódmezővásárhelyi Polgárőr Egyesület elnöke. Így immár másodjára is elismerték vele a munkáját.
– Sok évvel ezelőtt vehettem át ugyanennek a kitüntetésnek a bronz, majd az ezüst fokozatát, az aranyat pedig olyan hat éve egyszer már megkaptam. Azaz ez a mostani már a második – mondta Szula Ferenc, aki napra tudja, hogy 1993. szeptember 2-án lett polgárőr, nem minden előzmények nélkül.
– A Vásárhelyi Polgár- és Vagyonvédelmi Egylet 1993. február 28-án alakult meg. Létrehozásának oka az volt, hogy annak idején nem volt olyan jó a vásárhelyi közbiztonság, mint ma, amikor a legbiztonságosabb megyei jogú városnak mondhatja magát. Voltunk akkoriban néhányan olyanok, akik korábban önkéntes rendőrként segítettük a rendőri munkát, s miután az önkéntes rendőri hálózatot a politika megszüntette, maradtunk néhányan, akikről tudták, hogy normálisok, s tenni akarnak a közbiztonságért – avatott be a részletekbe.
A Hódmezővásárhelyi Polgárőr Egyesületnek ma papíron negyven tagja van, de közülük sok az idős, beteg, akik már nem járnak szolgálatba. – Volt két 15 éves ifjú polgárőrünk is, akik most ősszel kezdték meg a középiskolát, s emiatt most nem tudnak szolgálatba járni, pedig nagyon lelkesek voltak. Minden héten öt munkanapnak megfelelő (hétvégére is eső) időt töltünk szolgálatban, ez azt jelenti, hogy hetente adunk szolgálatot. Vannak tagjaink Szikáncson és Erzsébeten is – árulta el.
A helyi polgárőrük három autót használnak, a sajátjuk Erzsébeten, a várostól kapott Szikáncson van, míg Vásárhelyen a megyei rendőr-főkapitányság által használatra átadott Opellel járnak.
A vásárhelyi polgárőrök a városban többfelé is járőröznek, szinkronban a rendőrökkel, így ellenőrzik a mártélyi üdülőterületet, a vásárhelyi temetőket, városrészeket, s mert szerződésük van a vasúttal, így végigjárják a tram-train útvonalát – többek közt megnézik, működnek-e a megállókban a jegyautomaták – és az állomásokat. S a nagyállomás rakodóját is megnézik. De szerződés szerint kívülről körbenézik az ATEV-et is.
– Valami pici részünk nekünk is van abban, hogy a legbiztonságosabb megyei város Vásárhely, a jelenlétünkkel való bűnmegelőzés a célunk – emelte ki Szula Ferenc. Jelenlétüknek, s az első pillantásra rendőrautónak kinéző, de polgárőrség feliratú járművüknek köszönhetően még a kerékpárosoknak is eszükbe jut a KRESZ.
Szula Ferenc 1995 óta vezeti elnökként a Hódmezővásárhelyi Polgárőr Egyesületet, s volt hosszú éveken át a megyei polgárőrszövetség elnökségi tagja. Azt mondja, hogy az eltelt 27 év alatt azért is választották mindig újra, mert az ezzel járó nagy munkát senki sem akarta/tudta elvállalni és persze el is ismerik a munkáját.
– A feleségem a sok év alatt hozzászokott, hogy nem annyit vagyok otthon, mint mások. Nem volt nehéz dolga, hiszen amíg 46 évig és 1 napig vasútnál dolgoztam, addig is szolgálatba jártam – árulta el a vásárhelyi polgárőr elnök.
Hozzászólások lezárva.