Márki-Zay: Hódmezővásárhelyen győzött a polgári forradalom

A Kossuth téren, a Kossuth szobor előtt kezdődött ma a városi megemlékezés és a városháza felújított tornyának avató ünnepsége. A koszorúk elhelyezése után Márki-Zay Péter mondott beszédet a tér másik oldalán, a torony előtt, majd az összegyűlteknek St. Martin zenélt az ünnepi pompába, díszkivilágításba öltözött Városháza előtt.

Kicsit szokatlanul, a koszorúzással kezdődött a mai ünnepi megemlékezés a Kossuth téren, nyilván azért, hogy ezt követően a Városháza gyönyörűen felújított tornyának díszkivilágítása előtt folytatódhasson az ünnep. A Himnusz közös eléneklése után Haagen Imre színművész szavalta el Petőfi Nemzeti dal című költeményét. Ezután a megemlékezés koszorúját helyezte el Kossuth Lajos szobra előtt az önkormányzat, pártok és civil szervezetek, olvasókörök, valamint a fegyveres testületek képviselői is, majd Lukács Gergely, a Petőfi szavalóverseny döntőse szavalta el – csodálatos átéléssel – Petőfi 1848 című versét.

Márki-Zay Péter ünnepi beszédében emlékeztetett Vásárhely főterének, az itt álló épületeknek a történetére, felidézve a történelem 1848 utáni eseményeit. „A polgári forradalom ’48-ban győzedelmeskedett, de másfél évvel 1848 után elbukott, viszont a kiegyezés után újra elindult az ország, és Vásárhely is a fejlődés útján.”

A polgármester felidézte a Városháza történetét, amely a mostani előtt ötven éve volt utoljára felújítva. Azóta életveszélyessé, méltatlanná vált a városhoz, mondta, de már elődeink 2016-ban megtervezték a felújítást, és a tetőszerkezetet meg is újult. A Kossuth téri homlokzat már a mostani vezetés kezdeményezésére lett felújítva, a város saját forrásából – hangsúlyozta Márki-Zay Péter, felsorolva azokat, akiknek köszönhetőek a munkálatok: Pap Ádám készítette a műemléki terveket, Sebestyén Tibor főépítész szintén besegített a tervezésbe, Wollner András készítette a díszkivilágítás terveit, a kivitelezés Kendi Imre és Tinelly Zsolt munkája, a műszaki ellenőrök Nacsa János és Hantosi Árpád voltak.

„Nemcsak az épületfelújítás azonban feladatunk, a város közösségekből áll, az embereket összekötő habarcs pedig a kultúra. A nyugati kultúrát is ünnepeljük ma, azt a kultúrát, amely a mindennapi életünket befolyásolja” – hangsúlyozta ezután. Emlékeztetett: 34 évvel ezelőtt ennek a kultúrának a győzelmét ünnepeltük, az utóbbi években viszont sok fájdalom ért minket – utalt többek között az óriási inflációra, az egészségügy, az oktatás összeomlására, a vasútvonalak bezárására, a fiatalok nyugatra költözésére.

„A kormány csak szavakban vallja a polgári értékeket, Hódmezővásárhelyen viszont győzött ez az értékrend,

Vásárhelyen győzött a polgári forradalom

– mondta Márki-Zay Péter, aki szerint csak a polgári értékrend képes egy közösséget felemelni. Hódmezővásárhely más, „egy nyugati kultúrát képvisel, egyfajta szigetként, Hódmezővásárhely a szabadság városa” – hangsúlyozta.

Ezt követően a márciusi ifjak mintájára ő is elmondta 12 pontját azzal a különbséggel, hogy nem követeléseket, hanem ígéreteket fogalmazott meg a vásárhelyiek felé – olyanokat, amelyeket már eddig is betartottak:

  1. Teljes átláthatóság (a családi vagyonnyilatkozatok is legyenek nyilvánosak, ne gazdagodjanak, hanem számoljanak el vagyonukkal a politikusok)

2. Betartjuk ígéreteinket (58 ígéretet tett négy és fél éve, ezeknek 90 %-át teljesítették. Csak felelős ígéreteket fognak ezután is tenni, amelyeket be tudnak tartani)

3. A hódmezővásárhelyiek érdekében cselekszünk, nem pártközpontok utasításai alapján. A helyi közösségeket támogatjuk, erre az egyik példa a cigány közösségek támogatása.

4. „Ameddig lélegzetem van, addig Vásárhely fog gazdagodni és nem a polgármester„, Vásárhely megmarad a legkevésbé korrupt városnak.

5. Vásárhely továbbra is a legbiztonságosabb megyei jogú város marad – a jövőben sem fogunk politikai alapon megtűrni bűnözést, nem felmentés semmilyen bűn alól a politikai hátország

6. Igazságos közteherviselés: 6 éve vállaltuk az ország legnagyobb adócsökkentési programját, már nincsenek 100 milliós repiszámlák, a korábbi adósságukat jórészt kifizettük

7. Igazságos verseny, rászorulókról való gondoskodás – eddig is ezt tettük például az ingyenes buszközlekedéssel, Kulcs-programokkal, a szociális tűzifával, rezsitámogatással, a katonák támogatásával, vagy az önkéntesek rendszeres étel -és ruhaosztásaival – emelte ki a polgármester.

8. Megakadályoztuk, és ezután is megakadályozzuk a városrombolást – ha nem változtattunk volna terveken, ma egy betonmonstrum épülne a Kossuth téren – hangsúlyozta – őrizni fogjuk városunk épített örökségét.

9. Megóvjuk a természeti környezetet, nem lesznek mérgező akkumulátorgyárak Vásárhelyen.

10. Megőrizzük magyarságunkat, vásárhelyiségünket, ápoljuk kultúránkat.

11. Kiállunk egymás mellett, azok mellett, akiket meghurcolnak (erre is volt korábban sok példa, a Berényiék, a Szabóék melletti kiállás.) Hódmezővásárhely a szeretet városa marad.

12. Unió – fontos, hogy az Európai Unió továbbra is támogassa Vásárhelyet. Az európai gondolkodású kormánypolitikusok segítségére ezen a téren a jövőben is számítunk.

Végül elmondta: a Kossuth téren, ha körülnézünk, nemcsak épületeket, hanem egy történetet látunk magunk előtt, a Kossuth szobor emlékeztet a múlt hőseire, amiért ma is érdemes harcolni. A múlt teli volt küzdelmekkel, de Vásárhely most mintát adhat az egész nemzetnek, az egész országnak.

Hódmezővásárhelyen a polgári értékek győztek. Mi formáljuk a jövőt, minden cselekedetünkkel egy szebb, boldogabb jövőt építünk. Éljen Hódmezővásárhely, éljen a haza, éljen a szabadság!

– zárta szavait a polgármester.

Beszéde után St. Martin zenélt az ünnepi pompában kivilágított Városháza előtt, majd Kónya Krisztina és Szélpál Szilveszter, a Szegedi Nemzeti Színház művészeinek előadása örvendeztette az ünneplőket. Végül a kivilágított torony teraszáról a Tisza Kvintett fúvósainak zenéje töltötte meg Vásárhely főterét.

Tekintsék meg önök is képgalériánkat:

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!