Márki-Zay: Át kell állítani a város gazdálkodását a klímaváltozásra
Szélsőségesen aszályos három hónap után ma délelőtt először fordult elő Vásárhelyen, hogy esett az eső, igaz, sajnos csak néhány csepp. A polgármester ennek apropóján a város facebook-oldalán élőben bejelentkezve szólt a vásárhelyiekhez, és felsorolta, milyen lépések megtétele szükséges, hogy Vásárhely messzemenően alkalmazkodni tudjon a klímaváltozás várható hatásaihoz.
Ma reggel, miután június közepe óta nem esett számottevő csapadék Vásárhelyen, ismét csepergett az eső – már ha ezt annak lehet nevezni – kezdte bejelentkezését a polgármester.
Az egész országban, különösen a Dél-Alföldön súlyos a helyzet a csapadékhiány miatt.
A város működését, gazdálkodását, mindent át kell alakítanunk
– vonta le a következtetést a városvezető, majd bővebben is kifejtette, mire gondol: vízmegtartó gazdálkodásra kell átállnunk, meg kell szüntetnünk olyan gyakorlatokat, hogy például engedjük betemetni a szikkasztó-, vízelvezető árkokat, hiszen az a cél, hogy minél több víz elszikkadjon. Sok esővízelvezető csatorna eddig betonnal volt kibélelve, amit könnyebb tisztítani, és gyorsabban el is vezeti a vizet, de a cél most épp ezzel ellentétes: meg kell tartanunk a vizet. Tehát át kell gondolnunk az eddigi csapadékelvezetési szokásainkat városi szinten is – jelentette ki Márki-Zay Péter.
A hőszigeteket – ilyen a belső Andrássy utca, ahol a tram-train projekt miatt gyakorlatilag nincs árnyék – fel kell számolni, árnyékot adó növényeket kell ültetni –
nem 1×1-méteres betonkalickába, hanem el kell érni, hogy mélyebb talajrétegekbe hatolva vizet találjanak, egymással is érintkezzenek – a fák is társas lények, ahol a gyökereik egymással érintkeznek, ott jobb a túlélési arányuk.
Az egész zöld koncepciót át kell tehát alakítanunk, be kell látnunk, hogy vannak olyan növény-, virágfajták, amelyek nem bírják a hosszú, forró aszályos időszakokat. Ezeket le kell cserélnünk más típusokra, amelyek viszont igen. A körforgalmakat is ennek megfelelően kell betelepíteni, annak mintájára, ahogy a tabáni körforgalom kinéz, ahol még mindig virágoznak a növények. Fenntartható, évelő, minimális öntözési igényű növényzetre van szükség – sorolta a szükséges lépéseket Márki-Zay Péter.
Messzebbre kitekintve Vásárhely polgármestere azt is elmondta, sajnos el kell fogadnunk, hogy a Dél-Alföldön a kukorica, a napraforgó nem fog megélni, az őszi vetésű búza talán még igen.
Alapvetően mindannyiunknak át kell állni gondolkodásban arra, hogy hosszú, forró nyarak lesznek.
Az ELTE klímakutató szerint egy megyényi területet kellene átadni a víznek az Alföldön, hogy enyhíthető legyen az aszály. Sajnos sorra száradnak ki szikes tavak, de meg kell oldanunk ezeknek a vízutánpótlását, mert csak így tud csapadék is képződni. Ebben főleg a kormány tudna lépni, Hódmezővásárhely mindenesetre hozzáteszi a saját részét azzal, hogy minél több vízfelületet hoz létre a városban – tett ígéretet a polgármester, aki végül felhívta a figyelmet a sokkoló műholdfelvételekre is, amelyek megmutatják, hogyan perzselte fel a nyár a Kárpát-medencét.
Hozzászólások lezárva.