Magyarország előre megy, nem hátra?
Csütörtökön reggel is 2022 vége óta nem látott szinten indítja a napot a hazai fizetőeszköz árfolyama: 408 felett jár a kurzus. A tegnap napvilágot látott csúfos GDP-adatok nem kedveznek a forintnak.
Merthogy a tegnap közzétett adatok szerint nemhogy nőnie nem sikerült a magyar gazdaságnak, még esett is a GDP a tavaly ilyenkorihoz képest, és másfél év után visszazuhantunk a technikai recesszióba is. A kormány sokadszor is lejjebb vitt növekedési ígéreteinek ezzel annyi, a számok még a legpesszimistább elemzők várakozásainál is rosszabbak lettek.
Az idei harmadik negyedévben a nyers adat szerint 0,8, szezonálisan és naptárhatással kiigazítva 0,7 százalékkal visszaesett a GDP a tavaly ilyenkorihoz képest. – derült ki a KSH adataiból.
Az április-június közötti időszakhoz viszonyítva pedig 0,7 százalékkal csökkent a gazdaságunk teljesítménye, ilyen visszaesésre szintén senki nem számított. Ez pedig azt is jelenti, hogy másfél év után visszasüllyedtünk a technikai recesszióba.
Technikai recessziónak azt nevezik, amikor két egymást követő negyedévben is csökken a gazdaság teljesítménye az előző három hónaphoz képest (míg a recesszió az, amikor kisebb a GDP, mint egy évvel korábban volt). Ilyen az óta, hogy 1995-ben a mostani módszertannal kezdtek el számolni, hatszor történt meg: 1996 áprilisától szeptemberéig, 2007 első felében, 2008 júliusától 2009 márciusáig, 2012 első felében, 2020 első félévében, majd 2022 júliusától 2023 márciusáig.
A kormány eredetileg 4 százalékos növekedést tervezett az évre, ez már akkor is irreális cél volt, amikor először bemondták, azóta pedig a teljesen lehetetlen kategóriába tartozik. Úgyhogy az ígéret előbb 2,5 százalékra változott, onnan 2-re, később 1,8-ra, majd Nagy Márton nemrég már arról beszélt, hogy 1,5 százalékos növekedés jöhet össze. Egyelőre ott tartunk, hogy az első három negyedévben 0,7 százalékkal jobb a gazdasági teljesítmény, mint 2023 január-szeptemberében volt, úgyhogy innen már nagyon nagy javulásra volna szükség ahhoz, hogy bejöjjön bármi is a tervből.
A kormány pedig új ígéretet fogalmazott meg: 2025-ben majd 3-6 százalék között nőhet a GDP. Ennek a sávnak az alsó része nem teljesen irreális, főleg azért, mert jövőre majd a nem túl fényes 2024-eshez viszonyítjuk a számokat. Úgyhogy igazából most ágyazunk meg a jövő évi szép GDP-számoknak: annyira alacsony az idei adat, hogy ahhoz képest jónak fog majd tűnni szinte bármi.
Hozzászólások lezárva.