Magyar Önkormányzatok Szövetsége: segélykiáltás és programalkotás

„Nagy veszélyben van az önkormányzati rendszer, az elmúlt tíz-tizenegy évben a kormány egyre inkább kiüresíti” – csapott a lovak közé Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke azon a konferencián, amelyen a Magyar Önkormányzatok Napját tartották kedden Gödöllőn. A gödöllői polgármester keserű hangon értékelte ezt az ünnepet, mert szerinte az ország megy vissza a Kádár-korba, a kormány mindent ellenőrizni akar az önkormányzatok rovására is- a helyben.hu írása.

A sort Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere, a MÖSZ társelnöke folytatta. Szerinte az önkormányzatiság életmentő beavatkozásra szorul. Mint mondta, minden olyan országban, ahol sikeresen kezelték a covid-járványt, a helyi önkormányzatokra támaszkodva tették a kormányok, nem így Magyarországon. A kormány már elvette a kórházakat és az iskolákat, de nem javult, sőt, romlott a színvonal, ezért a következő kormánynak jóvátételt kell adnia az önkormányzatoknak.

A MÖSZ kétnapos konferenciájára érkezett polgármesterek és szakértők megvitatják az önkormányzati rendszer reformjára és megerősítésére készített vitaanyagot is.

Márki-Zay: Szabadságot és hatékonyságot

Márki-Zay Péter, Hódmezővásárhely polgármestere, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnökségi tagja felszólalásában Pásztor Béla, Veresegyház, a világon a legrégebb óta, 1965-től a mai napig hatalmon levő polgármesterét idézte: „szabadságot!”.

Ma az önkormányzatok a kormányt szolgálják, nem az számít, ami jár, hanem ami jut, így az önkormányzat működése a politikai zsarolás eszköze – jó példa erre a tavaly karácsonyi, illetve a múltheti támogatás eső a megfelelően hű önkormányzatoknak.

Az lenne a cél, és – ennek kell lennie a következő kormányzat céljának – , hogy minden polgár, pártállástól függetlenül megkapja a neki járó támogatást.

Az önkormányzatok gazdálkodása kapcsán kiemelte a szakértelem fontosságát, a verseny tisztaságát, a finanszírozás megújítását, a decentralizációt, a minőségbiztosítás bevonását az önkormányzati munkákba, valamint a hatékonyságot.

A hatékonyság és tisztaság kapcsán Márki-Zay példaként idézte a hódmezővásárhelyi tömegközlekedést, amelyet a helyi lakosoknak szóló, évi 2000 Ft-os díjú városkártya bevezetésével tettek ingyenessé. A helyi buszközlekedés mintegy 16 millió forintos megtakarítást is hozott a városnak, mert versenyben megpályáztatták, mondta. De a szemétszállításban is meg tudtak takarítani 70 millió forintot, és elérték, hogy a medencéket a költséges ivóvíz helyett kútvízzel töltsék meg. Kiemelte, hogy az önkormányzati beszerzéseknél a tiszta verseny a legjobb eszköze a sikeres gazdálkodásnak.

Kiemelte, hogy az önkormányzati beszerzéseknél a tiszta verseny a legjobb eszköze a sikeres gazdálkodásnak.

„Állj be a sorba és soha ne kérdezz!”

Hűbéri rendszerként írta le a kistelepülési önkormányzatok működését Jánoshida polgármestere a Magyar Önkormányzatok Napján rendezett konferencián. Eszes Béla szerint visszatért az „aki nincs velünk, az ellenünk van” elve.

A Gödöllőn kedden rendezett konferencián az önkormányzatiság 31. évfordulóját ünnepelné a Magyar Önkormányzatok Szövetsége, de a felszólalók inkább panaszaikról beszéltek. Eszes Béla, Jánoshida polgármestere, a MÖSZ társelnöke szerint a kormány megkülönbözteti az önkormányzatokat, s aszerint, hogy „baráti” vagy „ellenséges” önkormányzatról van szó, díjaz vagy büntet. A falvakban megszűnt az önkormányzás lehetősége, mert nincs pénz, nincs működés – fogalmazott Eszes Béla. Fejlesztési pénzhez is csak úgy juthat kistelepülés, ha kinyilvánítja hűségét a kormányhoz. A pályázatok elbírálása is a helyi hűbérúr dolga. „Állj be a sorba és ne kérdezz soha!” – Eszes Béla szerint ez az elv. Jánoshida vezetője úgy látja, ebből a hűbérúri rendszerből csak felfelé vezethet az út.

riporter

Hozzászólások lezárva.

A Hódpress sütiket használ a jobb működés érdekében. Rendben!