Magánvállalkozónak szerveznék ki a vásárhelyi fürdő üzemeltetését
Márki-Zay Péter a VTV Időben című adásában beszélt arról, hogy jobban megérné Vásárhelynek, ha a strandfürdő üzemeltetését nem a város, hanem egy magánvállalkozó végezné. Ez a városi intézmény produkálja – a kulturális létesítmények mellett – a legnagyobb veszteséget, ezért az is megérné Vásárhelynek, ha akár egy kezdeti nagyobb összeggel támogatná a majdani befektetőt.
Márki-Zay Péter a VTV-ben felidézte Lázár János egyik kijelentését, mely szerint minden, ami állami tulajdonban van – akár szocialista, akár fideszes vezetés alatt -, azt szétlopják. A polgármester, igazat adva Lázár Jánosnak, elmondta, ennek működését már a szocialisták is, de a Fidesz „nagyban bemutatta„.
Szerinte egy motivált vállalkozó hatékonyabban tud bármilyen szolgáltatást működtetni, mint az állam vagy az önkormányzat, amelyre jó példa helyben a menza kiszervezése. Utalt rá, hogy Lázár János két évvel ezelőtt ellenezte ezt a lépést, mert úgy gondolta, ennek városi kézben kell maradni, azóta viszont azt látja, a miniszter mintavárosában, Makón is kiszervezték a közétkeztetést. – A buszközlekedés, a szemétszállítás és a közétkeztetés esetében, ahol már megtörtént a kiszervezés, a városnak sok tízmilliós haszna származik abból, hogy egy profi, hozzáértő cég biztonságosan működteti ezeket – hangsúlyozta.
A strandra térve elmondta: ez egy speciális eset, mivel a megye egyik legjobb ilyen jellegű intézménye a vásárhelyi, mégis a legnagyobb veszteséggel működik. Annak idején sportuszodának fejlesztették, amely egy veszteséges „versenyszám”, ellenben a wellness-részleggel kiegészítette élményfürdők, gyógyfürdők nullszaldósan tudnak működni. Vásárhelyen is léptek ebbe az irányba, sőt, kemping is épült, azonban a rezsiköltségek drasztikusan, a korábbi tízszeresére emelkedtek. A hiányt ennek ellenére sikerül stabilan 400 millió forint körül tartani, ami reálértékben, az infláció figyelembevételével, csökkenést jelent.
Ha ezt a nagyjából négyszáz milliót öt évre odaadnánk egy magáncégnek – ez összesen 2 milliárd -, ha ő is hozzátesz 2 milliárd forintot, akkor olyan szolgáltatásokat tudna kiépíteni, mint egy szálloda, wellness-részleg, gyógyászat, élmény-részleg. A veszteséget meg tudnánk szüntetni, ha nagyobb bevétellel, nyereséges működés mellett a város hozzátenné azt a pénzt, amivel a veszteséget finanszírozta eddig, a befektető pedig beteszi a saját pénzét, és vállalja, hogy hatékonyan működteti, akkor szerintem ez egy win-win alku lenne
– vázolta a polgármester az elképzelést.
Mielőtt azonban konkrét lépésekre kerülne sor, minél hamarabb szeretnék kibogozni és rendbe tenni a strand körüli jogi helyzetet is, hiszen az intézmény nem teljes egészében az önkormányzaté, hanem részben a HVSZ tulajdonában van.
A Hód-Fürdő Kft. ügyvezetőjével, Katona Zsolttal egyébként nemrégiben készítettünk interjút, ahol újra megválasztott vezetőként ő is elmondta, hogyan látja a strand jelenét és jövőjét:
A VTV Időben c. műsorának témával foglalkozó részét itt visszanézhetik:
Hozzászólások lezárva.