Magángyűjtő vásárhelyi festményeiből nyílt tárlat az Alföldi Galériában
Az Alföldi Galéria három termét megtöltő, szombaton délután megnyílt tárlat a vásárhelyi művészet fő alkotói munkásságából nyújt keresztmetszetet – mondta a „Ma a művészet itt jár a földön…” – Egy magángyűjtemény vásárhelyi képei” kiállítás megnyitójában Nagy Imre művészettörténész.
– Ezúttal különleges kiállítás született, ugyanis egy magángyűjtemény vásárhelyi képei kerültek a falakra. Olyan, művek, amelyeket eddig még nem láthatott a nagyközönség – mondta a közelgő Magyar Kultúra Napja alkalmával rendezett a „Ma a művészet itt jár a földön…” – Egy magángyűjtemény vásárhelyi képei című kiállítás szombat délutáni megnyitója előtti köszöntőjében Gál Boglárka. A Tornyai János Múzeum, Könyvtár és Művelődési Központ főigazgatója hangsúlyozta: a múzeumi gyűjteménynek mindig az a célja, hogy teljesség igényével mutassa be az adott hely kultúráját, és művészetét. Ez a tárlat azért is különleges, mert a gyűjtőket nem köti semmilyen elvárás, választásuk szubjektív. Ez tükröződik ezen tárlaton is, mely 12 festő 50 alkotását mutatja be, Tornyai Jánostól Fejér Csabáig.
– Olyan magángyűjtő képei között állok, aki nem kívánta leleplezni magát – mondta megnyitójában Nagy Imre művészettörténész, nyugalmazott múzeumigazgató. Felidézte, hogy amikor 1987-ben a Tornyai múzeumban kezdett dolgozni, Dömötör János akkori múzeumigazgatóval rendeztek magángyűjtők alkotásait bemutató tárlatot, melyen a képek címe alatt a gyűjtők (Felletár Béla, dr. Szabó Lajos vagy a Weisz testvérek) nevei is olvashatók voltak. 2007-ban igazgatóként tért vissza a múzeum élére és nem sokkal később ismét szerveztek hasonló tárlatot, de a magángyűjtők akkor már a névtelenséget kérték.
– Annyit elárulok arról a gyűjtőről, akinek most a kiállításán állunk, hogy szinte véletlenszerű volt, hogy elkezdett Endre Béla képek iránt érdeklődni és nem véletlen az sem, hogy ebben a teremben, ahol most állunk, csak Endre Béla képeket látunk – árulta el Nagy Imre. – Egyértelmű mindenkinek, hogy a gyűjtő számára a vásárhelyi művészet hatalmas kínálatából az Endre Béla életmű jeles darabjai voltak, melyek őt a vásárhelyi művészet irányába fordították. És ha már Endre Béla, akkor a kortárs Tornyai képeiből is került a gyűjteményébe, majd innentől kezdve óhatatlan, hogy Kohán György, Kurucz D. István, Fejér Csaba, Németh József, Szalay Ferenc és a többiek alkotásai is gazdagították azt. Ha valaki teljesen laikusként végignézi a három teremben rendezett tárlatot, az a vásárhelyi művészet főbb támpontjait megismerve távozhat. Elmondhatja: látta azokat a fő alkotókat, akik művei meghatározó jelentőségűek a vásárhelyi művészetben – értékelte a tárlatot megnyitójában Nagy Imre művészettörténész.
A kiállításmegnyitón Bach darabokat játszott Suhanyeczné Puskás Barbara gordonkaművész.
A kiállítás megtekinthető március 9-ig, hétfő kivételével naponta 10 és 17 óra között az Alföldi Galéria Szőnyi utcai szárnya földszintjén.
Hozzászólások lezárva.